Podnikatelia, aj analytici varujú pred reguláciou miezd pracovníkov v zahraničí

Minimálna mzda rezunuje v spoločnosti už dlho. Aj v rádiu Expres sa objavili vyjadrenia analytikov z INESS na túto tému.

Podnikatelia, aj analytici varujú pred reguláciou miezd pracovníkov v zahraničí

Ekonomický analytik INESS Radovan Ďurana hovorí, že regulácia platov vyslaných pracovníkov výrazne obmedzí konkurenciu na európskom trhu."

Radovan Ďurana, ekonomický analytik INESS: "Spoločný trh Európskej únie je hodnotou vtedy, ak na ňom môže dochádzať ku konkurencii. A konkurenciou sa nemyslia len možnosť ponúkať lacnejšie produkty, alebo atraktívnejšie produkty, ale je to aj pracovná sila."

Tomáš Škarba: "Okolo týchto európskych opatrení je podľa Radovana Ďuranu stále veľa nejasností a slovenský trh práce, ktorý má nedostatok pracovných síl, nijako neochráni, pretože iba vlani vyslali naše firmy do zahraničia pracovníkov asi stotisíckrát. Francúzi, aj Nemci chcú týmito opatreniami chrániť svoje firmy, aby sa im na trh netlačila lacná pracovná sila z mladých členských štátov. Premiér Fico povedal, že túto ambíciu francúzskeho prezidenta rešpektuje. V prospech regulácie sa vyjadril aj minister práce Ján Richter. Naša vláda sa chce týmito opatreniami zároveň brániť prílevu lacných pracovných síl z Rumunska, Chorvátska či krajín mimo Európskej únie."

rádio Expres, 21.9.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards