Fico pretlačil nočné príplatky, Danko 13. platy!

Richard Nemec pre Nový čas píše o novelizácii mzdovej politiky.

 Fico pretlačil nočné príplatky, Danko 13. platy!

BRATISLAVA - Keď sa darí štátu, majú to pocítiť aj ľudia. Vládna koalícia tvrdí, že sa slovenská ekonomika nachádza v historicky najlepších číslach, a preto pripravila súbor ďalších opatrení, ktorými chce ulahodiť svojim voličom. Polepšiť by si mali státisíce ľudí, ktorí zarábajú v noci, pracujúci dôchodcovia, ale aj ľudia, ktorí sa starajú o svojich ťažko zdravotne postihnutých rodinných príslušníkov. Kde na nový sociálny balíček štát zoberie a čo naň hovoria odborníci?

Slovensko má podľa premiéra Roberta Fica (53) historicky najnižšiu nezamestnanosť, darí sa znižovať štátny dlh a nemá problém naplniť záväzok - mať do roku 2020 vyrovnaný rozpočet. Vládna trojka sa tak dohodla na svojich prioritách, ktoré chce presadiť nad rámec programového vyhlásenia vlády. Dohodnutý balík je zároveň hmatateľný dôkaz zažehnania letnej vládnej krízy. ,,Balík bude predmetom rokovania Národnej rady v krátkom čase," hovorí Fico, ktorý zopakoval, že sa o dobré ekonomické výsledky treba podeliť s jej obyvateľmi. Premiér sa pritom vyhol otázke, koľko bude balíček stáť. No zdôraznil, že s nákladmi už počíta deficit štátneho rozpočtu na budúci rok. ,,Každé opatrenie má nejaký objem finančných prostriedkov. My sme to zrátali a sme v plánovanom deficite," povedal. Medzi Ficove hlavné priority patrí zvýšiť minimálnu mzdu na hranicu 500 eur. Tiež chce zdvojnásobiť príplatky za nočné zmeny. To sa dotkne 240-tisíc ľudí, keďže Slovensko patrí medzi nelichotivých lídrov v tom, koľko ľudí sa práci v noci nevyhne. Asociácia zamestnávateľských zväzov však upozorňuje, že veľká časť sociálnych balíčkov skončí na pleciach súkromníkov, a nie štátu. ,,Nesúhlasíme s tým, aby sa minimálna mzda čím ďalej, tým viac stávala nástrojom marketingu politických strán. Zvyšovanie minimálnej mzdy by malo vychádzať z reálnych ekonomických možností," reagovala Miriam Špániková z asociácie. Nočný príplatok zas podľa nej môže bez vypracovania dopadových štúdií spôsobiť malým firmám existenčné problémy.Šéf SNS Andrej Danko si zas presadil 13. a 14. platy, avšak na báze dobrovoľnosti, pričom do konca roka 2019 by tieto odmeny boli úplne oslobodené od daní a odvodov. ,,Nebojím sa toho, že seriózny zamestnávateľ odmenu vyplatí. Pre neho je to funkčný nástroj na udržanie zamestnanca a navyše, zamestnanec dostane vyšší čistý príjem," povedal Danko. Bélovi Bugárovi (59) z Mosta-Hídu sa zas podarilo presadiť, aby dôchodcovia privyrábajúci si do 200 eur mesačne nemuseli platiť odvody. ,,Pri oslobodení pracujúcich dôchodcov sa konečne črtá zmysluplné opatrenie, ktoré nezaťaží rozpočty firiem," dodala Špániková.

----

Seriózny zamestnávateľ odmenu vyplatí.

Andrej Danko

OD ROKU 2018

Zvyšovanie minimálnej mzdy

* tento rok je minimálna mesačná mzda 435 eur 

* budúci rok bude 480 eur a v roku 2020 dosiahne, resp. prevýši 500 eur

Zvýšenie príplatku za nočnú prácu

* za hodinu nočnej práce zamestnancovi patrí najmenej 20 % minimálnej hodinovej mzdy (0,50 eur)

* plánuje sa 2-násobné zvýšenie sadzby (1,00 eur)

Zvýšenie príplatku za prácu vo sviatok 

* mzdové zvýhodnenie je najmenej 50 % priemerného zárobku zamestnanca

* po novom bude najmenej 100 % priemerného zárobku

Zavedenie príplatku za prácu v sobotu a nedeľu

* Zákonník práce nezvýhodňuje prácu cez víkend

* zvýhodnenie za hodinu by mohlo byť najmenej 100 % minimálnej hodinovej mzdy (2,76 eur)

Zvýšenie príspevkov na cestovanie za prácou

* dnes sú dva príspevky na dochádzku za prácou a na podporu mobility 

* prvý je najviac 135 eur mesačne a má sa výrazne zvýšiť 

* druhý tvorí 80 % preukázaných mesačných výdavkov, najviac 250 eur mesačne

* zavedie sa jednorazový príspevok na presťahovanie, ktorý by dosiahol až 5 000 eur

Príspevok na opatrovanie ľudí s ŤZP

* základný príspevok na opatrovanie jedného človeka je 125 % životného minima (249,35 eur)

* v budúcnosti by mal dosiahnuť úroveň čistej minimálnej mzdy (budúci rok 480 eur)

Odvodová výnimka pre pracujúcich dôchodcov

* v súčasnosti nie je zavedená a dostupná je len pre študentov

* príjem z práce na dohodu do 200 eur mesačne nebude podliehať odvodom na dôchodok

* aj poberatelia predčasného dôchodku budú mať možnosť zarábať popri penzii

OD JÚNA 2018

Zavedenie 13. a 14. platu na dobrovoľnej báze

* štát nezvýhodňuje udeľovanie 13. a 14. platu

* zamestnanec po 2 rokoch bude mať nárok na 13. plat, zamestnancovi po 4 rokoch bude patriť 14. plat

* tieto platy postupne prestanú podliehať dani z príjmov a odvodov, 14. plat bude úplne oslobodený ku koncu roka 2019

OPATRENIA DOPADNÚ NA SÚKROMNÝ SEKTOR

Róbert Chovanculiak, analytik INESS

- Väčšina nákladov opatrení dopadne na súkromný sektor a budú to zamestnávatelia, ktorí budú musieť hľadať spôsoby, ako ich zaplatiť. Táto vláda už stihla zaviesť a zvýšiť niekoľko daní, a to v čase, keď do štátneho rozpočtu prúdi každý rok viac a viac zdrojov. Dnešná ekonomická situácia by išla lepšie využiť ako príležitosť na znižovanie daní a odvodov pre zamestnancov. Vláda by sa mohla zamerať na dôležitejšie oblasti ako odstraňovanie zbytočnej byrokracie podnikateľov.

VIACERÉ KROKY SÚ POZITÍVNE

Martin Reguli, analytik Nadácie F. A. Hayeka

- Ak ide zvyšovaním nočných príplatkov o ochranu chudobnejších ľudí, dá sa to schvaľovať. Treba však myslieť na mieru, odkedy to môže ohrozovať zamestnávateľov. Bolo by výhodné, aby sa takáto politika nerobila od stola. 13. a 14. plat na dobrovoľnej báze je pozitívny krok. Podpora pracujúcich dôchodcov je naozaj pozitívna vec. Pokiaľ by sa vláda zamerala na takýto typ opatrení a systematickejšie opatrenia z hľadiska daní a odvodov, flexibilnosti Zákonníka práce, tak to vždy budeme vítať.

PLÁN DEFICITU ŠTÁTNEHO ROZPOČTU

2017 - 1,29 %

2018 - 0,83 %

2019 - 0,1 %

2020 - 0 %
 

Nový čas, 29.9.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards