INESS: Byrokratické povinnosti zaberú podnikateľom jeden mesiac

O byrokratickom indexe za rok 2017 informoval aj portál teraz.sk, topky.sk, 24hod.sk., sme.sk a hnonline.sk

Množstvo administratívnej záťaže pre podnikateľov na Slovensku výraznejšie neklesá. Priemerný malý podnikateľ totiž strávi na Slovensku ročne jeden celý ...

Bratislava 29. septembra (TASR) - Množstvo administratívnej záťaže pre podnikateľov na Slovensku výraznejšie neklesá. Priemerný malý podnikateľ totiž strávi na Slovensku ročne jeden celý pracovný mesiac spĺňaním byrokratických povinností. Ukázal to najnovší Byrokratický index, ktorý pripravil Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (Iness).

Index je zostavený na základe modelového príkladu malej výrobnej firmy so štyrmi zamestnancami, ktorá sa musí popasovať s byrokratickými povinnosťami počas roka, ak chce splniť všetky zákonné povinnosti. "V roku 2017 musí takýto podnikateľ stráviť počas roka 164 hodín, aby splnil 78 povinností. Zhruba jeden pracovný mesiac je spojený s agendou, ktorú podnikateľovi ukladá zákon," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii analytik inštitútu Martin Vlachynský. Oproti vlaňajšku došlo k zlepšeniu o jednu hodinu, keď ubudla jedna povinnosť z oblasti odpadového hospodárstva. "Neprišlo k zvýšeniu tohto indexu. Nie je to ale potešiteľný výsledok," skonštatoval Vlachynský. Celkové náklady spojené s byrokraciou pre podnikateľa predstavujú 1651 eur.

Index ukazuje aj to, o koľko stúpli podnikateľom náklady spojené s jednotlivými byrokratickými povinnosťami. Ročné náklady kvôli rastúcej priemernej mzde stúpli napríklad o 56 eur. Časovo najnáročnejšou bola povinnosť týkajúca sa mzdových otázok a administratívnych pracovných povinností, ktoré dosiahli 38 hodín. "Druhou veľkou agendou sú odpady, treťou je bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, pri ktorej strávi podnikateľ 29 hodín," doplnil Vlachynský.

Do merania byrokratickej záťaže sa zapojila aj Česká republika a Bulharsko. Pre slovenských podnikateľov môže byť potešujúce, že v oboch týchto krajinách musia podnikatelia stráviť o niečo viac času, aby splnili zákonné povinnosti. Ako však upozornil Vlachynský, na Slovensku majú podnikatelia pred sebou najvyšší počet povinností a aj najvyššie ročné náklady.

Prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka upozornil, že na Slovensku je zhruba 98 % malých podnikov s 9 až 20 zamestnancami. "Gro zamestnanosti je v malých a stredných podnikoch. Vplyv administratívnej záťaže na týchto podnikateľov je značný," podotkol Sirotka. Vymenoval niekoľko oblastí, ktoré podnikatelia považujú za problematické z hľadiska byrokracie. Sú nimi napríklad veľký počet noviel v oblasti podnikania počas roka, podnikateľov trápi aj roztrieštenosť platieb a termínov, dlhodobá nevymožiteľnosť práva, viacnásobné predkladanie dokladov, zložitosť odhlasovania a prihlasovania dohodárov, za problematické považuje aj transferové oceňovanie, či zmenené podmienky odpisovania majetku. "Toto je len súhrn toho, čo malých podnikateľov trápi," dodal Sirotka.

Zdroj - Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR, 29.9.2017 24-hod.sk hnonline.sk topky.sk sme.sk

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards