Byrokracia zaberie ročne jeden mesiac

Michaela Medveďová píše o záťaži pre podnikateľov v súvislosti s uverejnením Byrokratického indexu od INESS

Byrokracia zaberie ročne jeden mesiac

Bratislava – Ak chce malý podnikateľ konať presne podľa zákona, byrokraciou ročne strávi jeden pracovný mesiac. Ukázal to Byrokratický index pre rok 2017, ktorý pripravil Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS.

Náklady predstavujú 1 651 eur

"Podnikateľ v malej firme musí ročne venovať 164 hodín agende, ktorú mu ukladá zákon. Tá sa skladá zo 78 povinností," vyjadril sa analytik inštitútu Martin Vlachynský. Oproti minulému roku sa výsledky výrazne nezmenili. "Index sa znížil len o jednu hodinu a jednu povinnosť. Nie je to úplne potešiteľný výsledok," dodal. Ročné náklady pre podnikateľa na byrokraciu predstavujú 1 651 eur. Oproti roku 2016 sa kvôli rastúcej priemernej mzde zvýšili o 56 eur. Podľa výsledkov prieskumu zamestnávateľ najviac času venuje mzdám a pracovnému času – až 38 hodín. Druhou a treťou veľkou agendou sú odpady a bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, pri ktorých strávi zhodne 29 hodín. "To však platí v prípade, že chce urobiť všetko podľa zákona. Pri anonymnom prieskume sme však veľmi často dostávali od podnikateľov odpoveď – neriešim to, netýka sa ma to, riskujem. Nad každým podnikateľom tak potom visí Damoklov meč," podotkol Vlachynský.

Opatrenia sa rýchlo menia

Analytik pozitívne hodnotí iniciatívu ministerstva hospodárstva na pomoc podnikateľom. "Pripravili balíček 34 opatrení, z ktorých viacero považujem za pozitívne. Prejavovanie sa v praxi je však stále pomerne pomalé, opatrenia sú zavedené v zmrzačenej podobe. Chýba aj systematický boj proti byrokracii, ktorý by prechádzal z vlády na vládu," povedal. Inštitút tento rok porovnal slovenské výsledky byrokratickej záťaže s bulharskými a českými. Slovenskí podnikatelia byrokraciou trávia najmenej času, majú však oproti Česku a Bulharsku najvyšší počet povinností a najvyššie ročné náklady. Podľa prezidenta Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimíra Sirotku sa záťaž byrokracie najviac prejavuje na malých a stredných podnikoch. Michaela Medveďová

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards