OĽaNO: Novela zákona o sociálnych službách neprináša systémové zmeny

Práve naopak, nesystémové prvky sa objavujú v koaličných návrhoch.

Bratislava 3. októbra (TASR) - Novela zákona o sociálnych službách z dielne ministerstva práce neprináša systémové riešenia. Tvrdí to opozičná poslankyňa hnutia OĽaNO Soňa Gaborčáková. V pléne plánuje predložiť pozmeňujúce návrhy, ktoré vypracovala s odborníkmi a inštitúciami z oblasti sociálnej starostlivosti.

"Tento návrh nedokáže zabezpečiť kvalitu poskytovanej sociálnej služby pre odkázaného občana za primeranú cenu," skonštatovala na dnešnej tlačovej konferencii Gaborčáková. Zároveň upozornila na to, že financovanie sociálnych služieb rastie zároveň so starnúcim obyvateľstvom. "Dnes je v zariadeniach viac ako 60.000 odkázaných osôb a ďalších takmer 8000 je na čakacích listinách," upozornila Gaborčáková.

Podobný názor na novelu má aj jej stranícka kolegyňa Erika Jurinová. "Ministerstvo touto novelou nijako nepomáha, skôr podľa financovania ničí poskytovanie ambulantných služieb. Znamená to, že sa Slovensko nezaradí medzi krajiny, ktoré chcú dať prednosť zotrvaniu svojich občanov vo svojich domovoch. Rovnako považujem za zavádzanie, že novela odstraňuje diskrimináciu medzi verejnými a neverejnými poskytovateľmi," doplnila Jurinová.

Podľa Gaborčákovej rezort práce navrhuje viazať finančné príspevky iba na možnosti štátneho rozpočtu, čo je nesystémové. "Ak totiž zoberieme do úvahy názor inštitútu Iness, ktorý vychádza z odborných analýz a štúdií, v systéme sociálnych služieb na Slovensku chýba približne 185 miliónov eur," tvrdí.

Opozičná poslankyňa chce preto predložiť v parlamente pozmeňujúce návrhy. Navrhuje, aby bol 100-% príspevok v odkázanosti okrem pobytových služieb poskytovaný aj ambulantným službám, ktoré sa starajú o deti do 18 rokov. Dospelým osobám s postihnutím navrhuje zaviesť príspevok vo výške 80 %, seniorom 60 %. Zvýšiť by sa podľa nej mali aj príspevky pre krízové zariadenia a naviazať ich na minimálnu mzdu. Ďalej by sa mala výška finančného príspevku na poskytovanie sociálnej služby, ak ide o službu včasnej intervencie, určiť v prepočte na počet hodín poskytovanej včasnej intervencie minimálne tromi odbornými zamestnancami, pričom minimálna výška hodinovej sadzby je 16,7 eura. Taktiež sa majú aj skrátiť lehoty pre posúdenie odkázanosti a vydania rozhodnutia, ktoré sú podľa súčasnej novely zbytočne dlhé. Finančný príspevok na poskytovanie služby by mal podľa Gaborčákovej odrážať reálne náklady.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) už počas rokovania v parlamente uviedol, že zdroje na sociálne služby sa za posledné roky strojnásobili. Upozornil tiež na to, že na príprave novely sa podieľala pracovná skupina dva roky. "Zásadná diskusia sa neviedla ani tak o kvalite, ako o financovaní. V programovom vyhlásení vlády je zefektívniť systém viaczdrojového financovania sociálnych služieb zavedením príspevku podľa stupňa odkázanosti pre všetkých zriaďovateľov. Od 1. januára chystáme konkrétne kroky, ktoré sa budú týkať aj kvality," uviedol v pléne Richter. Avizoval tiež možné zmeny v posudkovej činnosti.

Zdroj - Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

4.10.2017 SME 24hod.sk aktualne.sk

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards