Štvrtý balíček postraší firmy

 Štvrtý balíček postraší firmy

Už v poradí štvrtý sociálny balíček Roberta Fica by mal byť štvornásobne menší ako ten predchádzajúci, ktorý vládny Smer predstavil pred voľbami. Vyplýva to z vplyvu na štátny rozpočet, ktorý v exkluzívnom rozhovore pre HNtelevíziu naznačil minister financií Peter Kažimír. Mnohé zmeny nepôjdu na účet štátu, ale zamestnávateľov. 

Opatrenia pre mladých a študentov sa v návrhu nespomínajú, naopak, viac podpory sľubuje premiér dôchodcom a zamestnancom. O reálnosti avizovanej ceny analytik INESS Radovan Ďurana prejavil pochybnosti. "Číslo, ktoré uviedol minister Kažimír, je nejasné. Vôbec nie je definované vyplácanie, chýbajú špecifické vysvetlenia," povedal. 

Ohlásených je niekoľko zmien v zákonníku práce vo forme rôznych príplatkov za prácu v noci či cez sviatky, príspevkov na sťahovanie sa za prácou, zvyšovania platov v štátnej správe alebo 13. a 14. platov. Pracujúci dôchodcovia budú oslobodení od daní a odvodov. 

Nebude chýbať ani ďalšie zvyšovanie minimálnej mzdy. Tá však u ekonómov vyvoláva dlhodobo kritiku. "V konečnom dôsledku to prinesie najviac úžitku štátnej pokladnici. Viac než polovicu zo zvýšenia mzdových nákladov zhltne štát," uviedla v rozhovore pre HN Mária Balušinská, expertka na Zákonník práce.

Sociálne balíčky boli prezentované ako opatrenia na "zlepšenie životnej úrovne ľudí". Prvý z roku 2014 priniesol napríklad vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov. Druhý znížil DPH na niektoré potraviny a priniesol aj takzvané plynové vratky. Spolu išlo o 30 opatrení za takmer pol miliardy.

Predvolebné sľuby

Zmena prišla s ohlásením tretieho balíka pár mesiacov pred voľbami, koncom roku 2015. Obsahoval desať opatrení za miliardu eur, ich realizáciu však narušilo ukončenie jednofarebnej vlády Smeru po parlamentných voľbách. Do programového vyhlásenia vlády sa napokon dostali len vytvorenie stotisíc pracovných miest o vyššie vianočné príspevky pre dôchodcov.

Podľa zverejnených informácií o plánovaných opatreniach bude štvrtý balíček iný ako tie doteraz. Analytici majú voči nemu výhrady. "Nie je dosť dobre definovaný," povedal Róbert Chovanculiak, analytik INESS. Nejasnosti sa objavujú aj okolo odhadovaného rozpočtu. Zatiaľ čo premiér presnú cenu balíka nechcel prezradiť predčasne, minister financií Peter Kažimír v rozhovore pre HN spresnil, že by malo ísť približne o 250 miliónov eur. "V tom prípade bude ten balík veľmi malý. Už len spomínaný trinásty plat môže reálne stáť viac ako tristo miliónov," dodal Radovan Ďurana.

Zaplatia to zamestnávatelia

Na mnoho ohlásených reforiem týkajúcich sa práce v noci, cez víkend alebo sviatky budú musieť otvoriť peňaženky zamestnávatelia. "Pracujúci sa síce zvýšeniu príplatkov tešia, pre zamestnávateľov to však predstavuje zvýšené náklady. "Menšie podniky by napríklad mohli pristúpiť k zrušeniu nočných či víkendových zmien, ak by sa im finančne neoplatili," uviedla Jana Glasová, analytička Poštovej banky. Súčasťou štvrtého balíka je ďalšie zvyšovanie minimálnej mzdy. V najbližších troch rokoch by mala prekroči 500 eur. Peter Kremský z Podnikateľskej aliancie Slovenska skonštatoval, že pri súčasnom daňovom zaťažení na zvyšovaní minimálnej mzdy zarobí štát viac ako zamestnanec. Podľa poslanca SaS Jozefa Mihála sú opatrenia "len nepožívateľnou zmesou politického marketingu vládnej koalície", a dodal, že náš daňovo-odvodový systém má prehnane vysoké zaťaženie zamestnancov. Zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, ktorý navrhoval Most-Híd, sa v balíku neobjavilo pre odpor samospráv.

hnonline.sk 6.10., link

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards