Nový štátny rozpočet už kritizuje opozícia

Ku návrhu rozpočtu padli vyjadrenia aj v rádiu Expres.

 Nový štátny rozpočet už kritizuje opozícia

Mariana Tökölyová, moderátorka: "Príjmy takmer 14 miliárd, výdavky skoro 16 miliárd eur. Deficit je po prvýkrát pod 1 percentom hrubého domáceho produktu. Opozícia vládu za rozpočet kritizuje. Vraj málo šetrí a namiesto toho zdvíha ľuďom dane. Viac info Braňo Závodský."

Branislav Závodský, redaktor: "Deficit naplánovalo ministerstvo financií na 0,83 percenta HDP. Vyrovnane, teda s nulovým deficitom, má vláda hospodáriť až od 2020. Sociálny balíček, do ktorého si koaličné strany presadili príplatky za víkendovú či nočnú prácu, vyššiu minimálnu mzdu, príspevky na opateru, dobrovoľný 13. a 14. plat bez odvodov či odvodové úľavy pre dôchodcov, nás bude stáť podľa ministra financií Petra Kažimíra okolo štvrť miliardy eur. Na budúci rok si najviac prilepšia rezorty vnútra, práce, zdravotníctva a školstva. Opozičný líder a šéf SaS Richard Sulík hovorí, že štátny rozpočet mal byť už dávno v prebytku."

Richard Sulík, predseda SaS: "Deficit štátneho rozpočtu klesá, avšak nie preto, že by štát naozaj šetril, ale preto, že rekordne zvyšuje dane, a k nižšiemu deficitu pomáhajú ešte aj nulové úroky, ktoré zaviedla Európska centrálna banka. Čiže tento výsledok nie je nijak ohurujúci, naopak, Slovensko zažíva dobré časy, v týchto dobrých časoch rozpočet mal byť dávno v prebytku."

Branislav Závodský: "Poslanec OĽaNO Eduard Heger pre Expres vyhlásil, že vláda nevie ťažiť z hospodárskeho rastu našej krajiny, a že s vyrovnaným rozpočtom už hospodárilo dvanásť krajín Európskej únie. Heger Kažimíra kritizuje, že vyrovnaný rozpočet odložil už po druhýkrát."

Eduard Heger, (OĽaNO), poslanec NR SR: "Taktiež sme sa prepadli takmer na úplný koniec vo výbere DPH, kde strácame potrebné miliardy. Celkovo môžme povedať, že štát nás zadlžuje stále viac, a ľudia z toho necítia patričné benefity."

Branislav Závodský: "Šéf vznikajúcej strany Spolu a opozičný poslanec Miroslav Beblavý si myslí, že vláda mala znižovať dane."

Miroslav Beblavý, predseda strany Spolu a poslanec NR SR: "Myslím si, že to nie je rozpočet pre ľudí, pretože vláda zistila, že sa... podnikateľov, klesá aj výber dane z podnikateľov o 700 miliónov eur, tak si to chce vynahradiť na zamestnancoch, ktorí naopak majú zaplatiť na daniach a odvodoch o 800 miliónov eur viac. Neustále nám stúpa daňové zaťaženie obyčajných ľudí, a vláde to stále nestačí."

Branislav Závodský: "Beblavý kritizuje plánované výdavky pre školstvo, ktoré podľa neho pokrývajú len mierny rast platov učiteľov. Naopak lepšie financované zdravotníctvo má byť podľa neho aj oddlžované."

Mariana Tökölyová: "A teraz názory ekonómov. Pozitívne v návrhu rozpočtu vidí predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko pokračované znižovanie deficitu a dlhu. Naopak negatívne vidí odsunutie vyrovnaného rozpočtu až na rok 2020."

Ivan Šramko, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť: "Ak by sa teda podarilo naplniť tie ciele, ktoré sú v tomto návrhu prezentované, tak by sme sa už v roku 2019, čo je rok skôr, dostali z prvého sankčného pásma zákona o rozpočtovej zodpovednosti, pretože dlh by bol teda nižší, ako je hranica, ktorá v tom prvom pásme je určená."

Mariana Tökölyová: "Rada pre rozpočtovú zodpovednosť po podrobnej analýze vydá začiatkom novembra stanovisko, v ktorom obsiahne aj riziká, ktoré rozpočtu hrozia.

Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií Radoslav Ďurana je presvedčený, že vláda zverejneným rozpočtom nevyužila naplno silný rast ekonomiky a daňové výnosy."

Radoslav Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií: "K tomu, aby vláda dala do poriadku rozpočet, a zabezpečila tým do budúcnosti udržateľné verejné financie, tak táto príležitosť je opäť raz z väčšej miery premeškaná. Dochádza k posúvaniu plánov na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu, pričom nie sú na to objektívne dôvody."

Mariana Tökölyová: "Podľa Ďuranu by sme mohli mať vyrovnaný rozpočet už v roku 2019. Rizikom pre rozpočet by mohol byť aj vývoj v zahraničí, aj keď momentálne nijakú hrozbu nevidno."

Radovan Ďurana: "Zodpovedný hospodár je ten, ktorý v dobrých časoch vytvára prebytky, a v zlých časoch z týchto prebytkov žije tak, aby nemusel významne škrtiť, alebo rušiť politiky, ktoré má."

Mariana Tökölyová: "Podľa Ďuranu, momentálne žiadne prebytky nevytvárame."

radio Expres, 5.10.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards