Minimálku pre sektory zvážia aj odborári

Nie len rozdiel profesií a vzdelanosti robí problémy pri zavedení vyššej minimálnej mzdy, ale aj geografia Slovenska.

 Minimálku pre sektory zvážia aj odborári

Matej Vanoch

Bratislava – Priemerný plat slovenskej šičky je 558 eur, zatiaľ čo v IT sektore by väčšina ľudí nepracovala ani za dvojnásobok. Napriek tomu v oboch sektoroch platí rovnaká minimálna mzda, ktorá budúci rok narastie na 480 eur. Veľkých IT spoločností sa preto táto zmena dotkne len minimálne, zatiaľ čo pre firmy pôsobiace v odevnom priemysle môžu byť tieto zmeny likvidačné. Riešením by mohla byť takzvaná sektorová minimálna mzda. Ministerstvo práce, zamestnávatelia aj odbory potvrdili, že majú záujem o nej rokovať.

Mzda podľa sektorov

Stanovenie jednej minimálnej mzdy, rovnakej pre všetky regióny a všetky odvetvia, pôsobí podľa analytika inštitútu INESS RóbertaChovanculiaka negatívne na vznik nových pracovných miest. "Niektorým sa darí viac, ako napríklad západným regiónom Slovenska, kde pôsobia veľké zahraničné spoločnosti. No niektorým sa darí menej, ako mnohým okresom vo východných častiach Slovenska, kde pôsobia malí zamestnávatelia v menej lukratívnych odvetviach," vysvetľuje Chovanculiak. Regionálnu minimálnu mzdu však minister práce spoločne s odborármi odmietajú, a tak by riešením, ktoré by pomohlo firmám v odvetviach s nízkymi platmi, mohla byť sektorová minimálna mzda. "Ak by sa to správne nastavilo, mohol by to byť krok správnym smerom. Potrebujeme však najprv vidieť reálne čísla," uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka, podľa ktorého bol v minulosti problém s odmietavým postojom odborárov. Tí však už účasť na tejto diskusii nevylučujú. "Určite sa do nej zapojíme. Vieme si to predstaviť, sme však proti regionálnej minimálnej mzde," povedala hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová. Zmenu už v minulosti pripustil aj minister práce Ján Richter, kedy je jej zavedenie reálne, však zatiaľ ministerstvo nešpecifikovalo.

Rozdiely aj podľa regiónov

Z údajov spoločnosti Profesia vyplýva, že najnižšie platy dostávajú ľudia pôsobiaci v odevnom priemysle, turistickom ruchu, poštových službách a poskytovatelia sociálnej starostlivosti. "Podľa mzdového portálu Platy.sk by nová najnižšia možná mzda mala od nového roku ovplyvniť najmä zamestnancov sociálnej práce. Toto odvetvie patrí na spodok rebríčka priemerných platov dlhodobo," uviedla hovorkyňa portálu Profesia Nikola Richterová. Z konkrétnych povolaní sú na tom najhoršie školníci s priemerným platom 483 eur a upratovačky, ktoré zarábajú 496 eur. Richterová však upozorňuje, že údaje o priemerných platoch sú výrazne ovplyvnené regionálnymi rozdielmi. "Celoslovenské priemerné mzdy na mnohých pozíciách výrazne ovplyvňujú platy v Bratislavskom kraji. V mnohých prípadoch sa totiž ukazuje, že platové rozdiely medzi pracovníkmi v hlavnom meste a jeho okolí sú v porovnaní so zvyškom Slovenska výrazne vyššie," uviedla. Podľa rezortu práce sa má nárast minimálnej mzdy v budúcom roku premietnuť do vyšších mzdových nákladov približne 30-tisíc zamestnávateľov a 119-tisíc zamestnancov. Viaceré firmy dlhodobo hovoria o výrazných vplyvoch. "Z agropotravinárskeho sektora sa tieto úpravy obzvlášť dotknú najmä pekárenského priemyslu. Ten dlhodobo hospodári v červených číslach, a tak je pochopiteľné, že každá ďalšia finančná záťaž bude novým bremenom pre tieto podniky," upozornila Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Povolania s najnižšou priemernou mzdou (v eurách)
 

Školník 483
Upratovačka 496
Vrátnik 524
Plavčík 529
Sanitár 534
Poštový doručovateľ 532
Opatrovateľ 537
Priehradkový pracovník 543
Šička 558
Chyžná v hotelierstve

561

 

HN, Matej Vanoch, 17.10. link

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards