Pretlačí strop na odchod do dôchodku?!

Kedy pôjde do dôchodku budúce generácie?

Pretlačí strop na odchod do dôchodku?!

BRATISLAVA - Rozšupli sa! Koalícia sa len nedávno dohodla na nových programových prioritách, podľa ktorých sa Slováci môžu tešiť na 13. platy či príplatky za prácu v noci. Premiér Robert Fico (53) pritom na víkendovej konferencii ohlásil ďalšie novinky, ktoré budú v spoločnosti rezonovať. Tou najvýraznejšou je, že do ústavy chce pretlačiť najvyššiu vekovú hranicu, kedy budú Slováci odchádzať do dôchodku.

Fico hovorí, že zavedú podporu pri sťahovaní sa za prácou až do výšky 4 000 eur a viac peňazí dajú na domáce opatrovanie chorých rodinných príslušníkov - dostávať budú čistý príjem vo výške minimálnej mzdy. Premiér zároveň prekvapil smelými plánmi na zmeny v ústave. Smer chce určiť vekový strop odchodu do dôchodku. ,,Ten sa bude zrejme predlžovať, ale treba si povedať, koľko rokov chceme nechať niektoré typy zamestnancov trápiť sa v robote. Je legitímnou snahou hľadať nejakú rozumnú hranicu," skonštatoval Fico. Problém môže mať s vládnymi parťákmi - SNS avizuje, že takýto sľub nemusí podporiť. Ekonomický analytik INESS Radovan Ďurana upozorňuje, že v roku 2012 bola prijatá reforma postupného odchodu do dôchodku. ,,Je to z toho dôvodu, aby ostala zachovaná priemerná doba poberania dôchodku. Od roku 2003 totiž muži aj ženy strávia na dôchodku o dva roky viac a štát tak vypláca dôchodky o dva roky dlhšie. Akékoľvek fixovanie odchodu do dôchodku bude zhoršovať situáciu prvého piliera," dodáva expert.
link

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards