Fico predstavil plán za 250 miliónov

Ekonomika štátu padá za obeť mocenským ambíciám elít.

Fico predstavil plán za 250 miliónov

 

Lucia Lauková

Nitra – Najmenej zarábajúci sú jednou z najdôležitejších voličských skupín vládneho Smeru-SD. Predseda strany a premiér Robert Fico tomu prispôsobil aj podstatnú časť svojho prejavu na víkendovej straníckej konferencii. V rámci predstaveného štvrtého sociálneho balíčka dominoval ďalší rast minimálnej mzdy. Na nové opatrenia vláda vyčlenila 250 miliónov eur z budúcoročného rozpočtu. Týkajú sa najmä dôchodcov a zamestnancov, ktorí pracujú v neštandardných časoch či v štátnej správe. Časť balíčka však na vyšších nákladoch práce zaplatia predovšetkým firmy. HN prinášajú prehľad avizovaných zmien.

1. Minimálna mzda

Najnižší zákonom stanovený zárobok by sa mal naďalej zvyšovať, v roku 2018 na 480 eur, v roku 2019 dokonca na 500 eur. "Musíme urobiť všetko pre to, aby sme sa postupne približovali k tomu, že minimálna mzda bude predstavovať 60 percent z priemerného zárobku v národnom hospodárstve," spresnila hovorkyňa Smeru Ľubica Končalová. Analytici však avizované opatrenia hodnotia kriticky. "Zvyšovanie minimálnej mzdy je najnesociálnejšie opatrenie, poškodzuje súčasných nezamestnaných, zhoršuje ich šance na nové zamestnanie," vysvetlil Radovan Ďurana, analytik INESS s tým, že métu minimálnej mzdy na úrovni 60 percent priemernej mzdy nikdy nepochopia nezamestnaní v okrese Poltár, kde na jedno pracovné miesto čakajú desiatky nezamestnaných. Smer-SD chce podľa Fica predložiť aj návrh novej ústavnoprávnej úpravy sociálnych práv. "Pôjde napríklad o zakotvenie inštitútu minimálnej mzdy do Ústavy, aby sme zabránili pravici špekulovať o tejto téme," povedal premiér. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský vidí však takúto politiku ako problém. "Zvyšovanie minimálnej mzdy takýmto marketingovým spôsobom poškodzuje firmy, navyše to viac pomôže štátu ako ľuďom, ktorým sa čistá mzda veľmi nezvýši. Viac by im pomohlo, ak by vláda zvýšila nezdaniteľné minimum a znížila odvody," zhodnotil.

2. Viac za prácu v neštandardnom čase

Ďalším významným bodom nového balíka bude zvyšovanie finančnej podpory rodinného opatrovateľstva a tiež príplatky pre zamestnancov, ktorí pracujú cez víkendy, sviatky či v noci. Viac peňazí za "nočnú" zaplatia zamestnávatelia. "Na Slovensku štvrtina zamestnancov musí pravidelne pracovať v noci, čo je suverénne najviac v EÚ. Zamestnávateľ musí pocítiť, že nočná a víkendová práca nie sú bežné," povedal minister práce Ján Richter. Napríklad v pekárenskom priemysle je v nočných zmenách odpracovaných až takmer 43 percent zo všetkých hodín, reagoval pred časom Marián Chovan, personálny manažér spoločnosti Penam. "Vzhľadom na súčasnú situáciu na trhu, keď sú pekári na hranici prežitia, môže byť každá takáto zmena až likvidačná, ak sa neprenesie aj do pultovej ceny," upozornil.

3. Príspevky na dochádzanie a nájomné byty

Vláda chce tiež podporiť cestovanie a sťahovanie sa za prácou. To by malo pomôcť hlavne najchudobnejším regiónom. Minister práce avizoval zavedenie príspevkov do štyritisíc eur na presťahovanie, zvýšiť sa majú aj príplatky za dochádzanie. Richter predstavil aj víziu vytvárať nové pracovné miesta v znevýhodnených okresoch a rozbehnúť výstavbu nájomných bytov, konkrétnu realizáciu týchto plánov však bližšie nespresnil. Fico pripomenul ďalší cieľ – dobehnúť životnou úrovňou zvyšok Európskej únie, čo sme zatiaľ nesplnili. Do roku 2020 by sme podľa plánu mali dosiahnuť aspoň 85 percent z priemeru členských štátov, s tým, že HDP na obyvateľa prepočítaný podľa kúpnej sily bol vo februári 2017 na úrovni 77 percent priemeru Únie.

4. Nové dôchodky

Smer upravil určovanie veku odchodu do penzie aj valorizáciu dôchodkov. Niektoré profesie, najmä manuálne práce, však majú byť podľa premiéra v oblasti dôchodkov zvýhodnené. Kľúčovým slovom pri tejto téme bola medzigeneračná solidarita. Fico pripomenul, že dôchodcovia sa o seba postarať nevedia, potrebujú pomoc mladších generácií a štátu. "Mladí ľudia sú schopní postarať sa sami o seba," zdôvodnil premiér. "Akoby zázrakom sa podarilo v roku 2012 prijať opatrenia v dôchodkovom systéme, ktoré pomohli zmenšiť jeho strat????, no stále je vysoká. Teraz vláda krok za krokom, rok za rokom, tieto pravidlá rozkladá ako zub času. Uvoľňovanie valorizácie, posúvanie veku odchodu do dôchodku, sú opatrenia, ktoré budú stáť budúce generácie veľa peňazí a sklamanie z nižších ako sľubovaných výsledkov," zhodnotil Ďurana.

Ako porastie minimálna mzda (v eurách)
 

2000 146
2017 480

 

HN. 23.10., Lucia Lauková

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards