Na administratívu vyhadzujeme stovky miliónov ročne zbytočne
Prílišná štátna regulácia sa ďalej reguluje a potom je Slovensko na chvoste krajín v množstve štátnych zásahov do ekonomiky

Bratislava – Byrokracia stojí slovenských podnikateľov veľa času a peňazí. Naše úrady toho vyžadujú zbytočne viac, ako treba. Výsledky štúdie rezortu hospodárstva ukázali, že v roku 2015 predstavovala nadbytočná záťaž desať percent celkových administratívnych nákladov – dokopy takmer 270 miliónov eur. Záťaž vzniká kvôli gold platingu, teda neadekvátnemu zavádzaniu európskej regulácie. Minister hospodárstva Peter Žiga považuje gold plating za brzdu biznisu.
Slovensko je na chvoste
Nová metodika prijímania zákonov z EÚ s cieľom znižovať prípady gold platingu a zavádzanie kvalitnejších zákonov platí od októbra 2015. Slovensko je však podľa indexu konkurencieschopnosti v oblasti kvality verejných inštitúcií a zaťaženia štátnou reguláciou v poslednej desiatke zo 137 štátov sveta. "Pravidlá sú zbytočne prísne, veľa byrokracie, čo cítia najmä malé firmy, demotivuje ich to, zhoršuje konkurencieschopnosť," zhodnotil Peter Kremský, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska. Podľa Jána Oravca, prezidenta Združenia podnikateľov Slovenska, sa situácia u nás zhoršuje. "Dlhodobo narastajúca regulácia, ktorá v posledných rokoch nadobúda obludné rozmery, likviduje podnikateľské aktivity," povedal Oravec. Údaje byrokratického indexu INESS za rok 2017 to potvrdzujú. Medziročne náklady podnikateľov na administratívu stúpli o 3,5 percenta, hoci časové zaťaženie priemerného podnikateľa kleslo oproti roku 2016 o štyri percentá. Jedným z dôvodov bola doteraz chýbajúca koordinácia rezortov. "Na Slovensku sa kvôli všadeprítomnému rezortizmu viac hovorí, ako koná. Výsledkom je, že ostatné rezorty, ktoré vytvárajú desiatky predpisov a agendy zaťažujúce podnikateľov, potrebu zjednodušenia byrokracie neustále podkopávajú," povedal analytik INESS Radovan Ďurana. Centrum lepšej regulácie, analytický odbor Slovak Business Agency, identifikovalo ako problematické viaceré zákony. Ide najmä o právnu úpravu pracovnej zdravotnej služby, cezhraničného vysielania zamestnancov a zodpovednosti za nelegálne zamestnávanie. "Obe právne úpravy idú výrazne nad rámec minimálnych požiadaviek právnych aktov EÚ. Bod objektívna zodpovednosť za nelegálne zamestnávanie sa stal aj víťazom ankety Byrokratický nezmysel roka 2016," povedala Petra Satinová, právnička Centra. "Príkladmi gold platingu boli napríklad zákon o ochrane osobných údajov či regulácie súvisiace s označovaním potravín, nehovoriac o pravidlách samotného čerpania eurofondov," vysvetlil pre HN Matúš Pošvanc, riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka.
HN, 24.10. Lucia Lauková