Bankovej únii chýba ochrana vkladov

Vytvorením bankovej únie chce Brusel dosiahnuť väčšiu stabilitu v sektore. Nový systém však tiež nie je dokonalý.

Bankovej únii chýba ochrana vkladov

Európski lídri ako aj minister Peter Kažimír tlačia na plné zavedenie ochranného mechaznizmu už v roku 2018

Taliansky klient príde do banky a úradník ho uistí, že jeho peniaze sú v bezpečí, ak by sa totiž s finančnou inštitúciou niečo stalo. Na náhradu sa mu zložia Nemci aj Rakúšania. Vytvorením bankovej únie chce Brusel dosiahnuť väčšiu stabilitu v sektore. Už v roku 2012 Únia vytvorila plán, ktorý by zjednotil pravidlá pre tento sektor a zaviedol mechanizmy na riešenie krízových situácií. Už dnes síce na najväčšie slovenské banky dohliada priamo Európska centrálna banka. Tretí pilier Únie je stále otvorený. 

Hlavným problémom je Spoločný systém ochrany úverov, a teda aj spoločný fond, ktorý vo viacerých členských krajinách vyvoláva nevôľu. Jedným z najväčších odporcov je Nemecko. "Môže to súvisieť s tým, že nemecká verejná mienka euro pred jeho zavedením odmietala, preto takáto forma rozdelenia nákladov zlých bánk tam nemá príliš veľa popularity," skonštatoval analytik INESS-u Juraj Karpiš. Taktiež podotkol, že ide o istý morálny hazard, banky sa totiž môžu cítiť príliš isto a nezvažovať dostatočne riziká. No a na dôsledky sa majú skladať všetky členské krajiny. 

Náš minister financií Peter Kažimír však projekt považuje za správny a počas víkendového Globsec Tatra Summitu zdôraznil, aké dôležité je, aby sa celý projekt dokončil čo najskôr. Reagoval tak na vyjadrenia hlavných predstaviteľov EÚ. Viceprezident Komisie Vladis Dombrovskis uviedol, že chcú urýchliť celý proces a dosiahnuť, aby banková únia naplno fungovala už v roku 2018. Hlavným cieľom má byť to, aby za chyby bánk neplatili daňoví poplatníci. To, či však bude naozaj fungovať, je však otázne. Pochybnosti zvyšuje aj fakt, že "spoločný mechanizmus už stihli obísť tento rok v Taliansku pri záchrane tamojších bánk, a to s požehnaním Únie a Európskej centrálnej banky," upozornil Karpiš.

HN Kristína Votrubová, 31.10. link

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards