Slovensko zaspalo na vavrínoch . V rebríčku kvalita podnikateľského prostredia sme prepadli

Nie sme zlý, iba horší ako ostatní.

Slovensko zaspalo na vavrínoch . V rebríčku kvalita podnikateľského prostredia sme prepadli

 

BRATISLAVA / Slovensko sa prepadlo v rebríčku kvality podnikateľského prostredia. Hodnotila nás svetová banka a z 33 pozície sme padli na 39. Odborníci za tým vidia stagnáciu reforiem. Kým ostatní reformovali vo veľkom, my sme v úvodzovkách zaspali na vavrínoch.

"Nie, že by boli zavedené nejaké škodlivé opatrenia, ktoré by to podnikateľské prostredie aktívne zhoršili, ale z toho dôvodu, že iné štáty rástli o niečo viac, reformovali viac a preto nás predbehli z toho dôvodu, že Slovensko trošku postávalo na mieste," vysvetľuje Martin Vlachynský z Inštitútu ekonomiky a sociálnych štúdii (INESS).

Existuje niekoľko rebríčkov, ale práve rebríček "doing biznis" svetovej banky je najvýznamnejší a aj najviac sledovaný. Najväčší problém na Slovensku je podľa svetovej banky vymožiteľnosť pohľadávok pri konkurzoch a reštrukturalizáciách. Zatiaľ čo u nás trvá získanie peňazí z krachujúcej firmy aj štyri roky, v Čechách alebo aj Maďarsku je to o polovicu menej.

Okrem toho sa sleduje aj to, ako ťažké je začať podnikať, aká je v krajine byrokracia, či je ťažké získať stavebné povolenie pre podnikateľa alebo aj to, aký je prístup k elektrickej energii. Toto najváženejšie hodnotenie spomedzi všetkých dáva signál do zahraničia pre potenciálnych investorov. Priamo sa to bežného zamestnanca nedotkne. Podľa odborníkov sú to ale akési preteky medzi krajinami a podľa ich výsledkov sa aj investori rozhodujú, kde začnú podnikať.

noviny.sk link

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards