Dôchodcovia pracujúci na dohodu

Aj analytik z INESS sa vyjadril ku zmenám pre pracujúcich dôchodcov.

Dôchodcovia pracujúci na dohodu

Ľubomír Bajaník, moderátor: "Časť dôchodcov, ktorí si privyrábajú na dohodu, nebude musieť platiť odvody do Sociálnej poisťovne, ale len ak zarábajú do dvesto eur mesačne a do dvetisíc štyristo eur ročne. Do rovnakej sumy si budú môcť zarobiť aj predčasní dôchodcovia, ktorí v súčasnosti nemôžu pracovať vôbec. Zmena začne platiť až od júla budúceho roka. Na Sociálnu poisťovňu sa v týchto dňoch obracia čoraz viac penzistov, ktorí chcú poznať podmienky."

Valéria Pokorná, dôchodkyňa, ekonómka Jednoty dôchodcov na Slovensku: "Bude to plus hlavne pre tých, ktorí majú nižšie zárobky, čiže v podstate môžu dvesto eur mesačne zarobiť, alebo potom dvetisíc štyristo a čo už potom zarábajú navyše, ja neviem, dvetisíc päťsto, tak tých sto eur už sa bude do Sociálnej poisťovne platiť."

Radovan Ďurana, analytik INESS (telefonát): "Ten príjem, ktorý za prácu získajú, budú mať na ruke hneď, nebude sa k nim vracať potom spätne cez prepočítavanie dôchodkov v budúcnosti."
Rita Fleischmanová, RTVS

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards