Zákon proti šikane občanov mešká už desať rokov

S byrokraciou stále nikto nič nerobí a už prestáva platiť, že aj snaha sa cení. Ku tomuto fenoménu sa vyjadrili aj z INESS-u.

Zákon proti šikane občanov mešká už desať rokov

Približne 140 hodín ročne strávil vlani nad byrokraciou malý podnikateľ na Slovensku. Podľa údajov Inštitútu ekonomických a spoločenskýchanalýz (INESS) priemerne zabehnutý malý podnikateľ vo výrobe so štyrmi zamestnancami musí ročne urobiť 75 administratívnych úkonov, čo ho stálo 1 471,50 eura. Podľa Martina Vlachynského z INESS to predstavuje 17,5 pracovného dňa. "Takmer celý mesiac musí podnikateľ venovať tomu, aby splnil zákonné náležitosti."

Pokusy, pokusy...

Pokusy zmeniť to tu už boli, no doterajšie vlády ich nedokázali dokončiť. Hospodárske noviny o tom písali už pred desiatimi rokmi. Snažila sa o to prvá Ficova vláda i jej nasledovníčka – Radičovej. Ešte v júli 2010 vtedajší splnomocnenec vlády pre informatizáciu spoločnosti Pavol Tarina bol presvedčený, že systém e-Governmentu, ktorý je predpokladom na zníženie papierovania medzi úradmi, firmami a občanmi, sa zavedie včas. "Ak tento projekt prijme vláda za svoju prioritu, tak by mohol do roku 2014 nabehnúť," povedal vtedy Tarina. Potom by už mohla vláda vydať zákaz žiadať od firiem a občanov informácie, ktoré už jedna štátna inštitúcia má. Teraz je rok 2017 a zákaz požadovať niektoré doklady sa ešte len pripravuje. Fungovať by mal od mája 2018.

Ani Jahnátek, ani Chren

Exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek navrhoval pred desiatimi rokmi posúdiť a prípadne zmeniť 48 zákonov, ktoré ovplyvňujú administratívnu náročnosť. Chcel to urobiť do roku 2012. Predpokladal, že tým sa byrokracia zníži o štvrtinu. V tom čase však elektronické prepojenie úradov nefungovalo, takže efekt by nebol úplný. "Znižovanie administratívnej záťaže je moja srdcová téma," povedal HN v roku 2010 štátny tajomník rezortu hospodárstva Martin Chren. Ani jemu sa však zásadnejšiu zmenu urobiť nepodarilo. Brusel vtedy udával, že zbytočná administratíva firiem oberá Úniu na HDP o 3,5 až štyri percentá.

Zákon proti šikane

"Elektronické prepojenie úradov odbremení podnikateľov až o polovicu administratívy," odhadol v roku 2010 vtedajší poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Podľa Violy Kromerovej zo Slovenského živnostenského zväzu živnostníci strávia pri administratíve asi tretinu svojho pracovného času. Administratívna záťaž stála vtedy firmy viac ako 91 miliónov eur, z toho živnostníkov 57 miliónov eur, odhadol rezort hospodárstva. "Jedným z nových zákonov bude zákon proti šikanovaniu občanov, v ktorom sa zakotví povinnosť úradov nežiadať od ľudí údaje, ktoré im už raz dali," povedal vtedy Štefanec. Úrady si dovtedy podľa neho zriaďovali informačné systémy len pre seba, a nie pre občanov. "Vláda to zmení. Projekt informatizácie nastaví pre ľudí, aby sa toľko nenabehali po úradoch," poznamenal Štefanec. Pripomíname, že aj to bolo v roku 2010.
HN, Vladimír Turanský

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards