NOVÝ FENOMÉN: UBERIZACIA VŠETKÉHO

Moderné internetové technológie prinášajú dnes obrovské možnosti. Aj obyčajný človek môže byť podnikateľom. Zdieľaná ekonomika prináša veľké a veľa krát netušené možnosti.

 NOVÝ FENOMÉN: UBERIZACIA VŠETKÉHO

Chcete si nájsť ubytovanie v zahraničí, ale nechcete bývať v hoteli alebo v penzióne? Potrebujete vŕtačku alebo motorovú pílu a neoplatí sa vám kupovať novú? Radi by ste sa zviezli v meste autom, avšak nechcete použiť klasický taxík? Prípadne naopak si chcete privyrobiť nejaké peniaze?

VEĽKÉ FIRMY TREND POZORNE SLEDUJÚ

Vitajte v zdieľanej ekonomike, kde tovary a služby neposkytujú podnikatelia a firmy, ale bežní ľudia a obyčajné domácnosti. Najvýraznejšou službou a ikonou zdieľanej ekonomiky je práve Uber, proti ktorému bojujú nielen taxikári, ale niekedy aj samotné úrady. Tento nový fenomén bude podľa odborníkov hrať väčšiu rolu v globálnom hospodárstve. Dokonca aj veľké nadnárodné koncerny si uvedomujú význam zdieľanej ekonomiky a začínajú sa do nej zapájať.

Ako hovorí analytik inštitútu INESS Robert Chovanculiak, tento typ hospodárstva ukazuje, že v skutočnosti ľudia majú viac kapitálu a možností pracovať, než si doteraz mysleli. Nové platformy na internete dokázali z bežných spotrebných statkov, ktoré veľkú časť svojej životnosti ležali ladom, spraviť hodnotné aktívum, čo uspokojí potreby iných spotrebiteľov. V súčasnosti tak ľudia majú možnosť využiť a prenajať napríklad prázdnu izbu neznámym hosťom zo zahraničia, prípadne pozvať cudzincov na večeru k sebe domov. Rovnako tak sa môžu podeliť o svoje vozidlo a zviesť niekoho na určitej trase alebo požičať náradie, ktoré aj tak väčšinou nepoužívajú.

SVÄTÝ GRÁL JE NABLÍZKU

Momentálne internet ponúka veľké množstvo možností, ako takýmto spôsobom zarobiť v najrôznejších segmentoch trhu. ,,Zo zdieľanej ekonomiky ťažia hlavne stredne a nízkopríjmové domácnosti. Tie získali šancu privyrobiť si. Je to také ľahké, že to zvládne aj dieťa," tvrdí Robert Chovanculiak.

Podľa neho zdieľaná ekonomika prináša rozšírenie trhu so všetkými spotrebnými tovarmi a službami o novú úroveň a vyššiu konkurencia ako na strane ponuky, tak aj dopytu. To znamená vyšší blahobyt a väčší výber pre spotrebiteľov, viacej inovácií, väčšiu odlišnosť produktov, intenzívnejšiu špecializáciu, a teda aj efektivitu na strane ponuky.

,,Z pohľadu ekonómie predstavuje priblíženie sa k svätému grálu ekonómov v podobe tzv. Paretovho optima," dodáva Robert Chovanculiak. To je stav, kedy sú uskutočnené všetky vzájomné výhodné výmeny a v spoločnosti neostal žiadny priestor pre zmenu, ktorá by aspoň jednému človeku pomohla a pritom nikomu neuškodila.

AJ KURIÉROM MÔŽE BYŤ KTOKOĽVEK

Zatiaľ iba v spojených štátoch funguje systémy peších kuriérov. Proste dôchodcovia či študenti si môžu privyrobiť doručovaním zásielok zákazníkov. ,,Zdieľaná ekonomika dáva možnosť voziť zákazníkov, ale i balíky expresné na vopred dohovorený čas a bola by škoda ju nevyužiť, respektíve - využiť efektívnejšie vozidlá do nej zapojené. Keď vezie taxikár zákazníka do centra mesta, môže potom pokojne rozviesť dva až tri balíčky, zarobí si a nečaká zbytočne dlho na ďalšieho klienta. Je to o zmene uvažovania, ide o to vymaniť sa z konvenčných prístupov k službám," myslí si Jan Klička, riaditeľ logistiky e-shopu Alza.

A prečo nie? Síce bude treba doriešiť množstvo administratívnych záležitostí, vrátane dôveryhodnosti kuriérov. Načo by čakal taxikár na stanovisku, keď si môže privyrobiť takto? Teda nie drony ale možno práve zdieľaná ekonomika je cestou, ktorou sa doručovanie zásielok môže uberať.

27.11. Systémy logistiky, Jozef Oravec

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards