S deficitom na večné časy

Dobré časy vo verejných financiách nezažíva iba Slovensko ale celá Európska Únia. A je to aj vidieť na deficitoch. V roku 2017 až 9 krajín EÚ má mať vyrovnaný rozpočet. Lídrami sú naši susedia Česká republika, ktorá dosiahla prebytok viac ako 1 percento HDP. Priemerný deficit EÚ  by mal byť v roku 2017 1,22 %.

S deficitom na večné časy

Slovenský deficit na tieto dobré časy v príjmových verejných financií nezareagoval. Tento rok má dosiahnuť úroveň 1,62 % HDP. Teda viac ako 1,3 mld. Eur. To je približne rozpočet základného školstva. S týmto deficitom obsadíme z 28 krajín 21. priečku. Teda 20 krajín v EÚ by malo mať v roku 2017 nižší deficit ako SR.

Niekto by si mohol pomyslieť, že je to tým, že Slovenské verejné financie nezažili až také dobré časy ako iné krajiny v EÚ. Teda, že slovenské príjmy verejného sektora nerástli až tak rýchlo. V skutočnosti sme však v tejto „súťaži“ obsadili obstojné 11. miesto. Medzi rokmi 2009 až 2016 narástli nominálne príjmy verejnej správy o 37,3 %. Len pre porovnanie susednej ČR narástli len o 22,9 % a v EÚ bol priemerný rast 24,5 %. Situácia sa nezvrtla ani následne v roku 2017, kedy vláda vybrala na daniach a odvodoch o 1 mld. viac ako rok pred tým plánovala vybrať.

Príčinu deficitu je treba hľadať na druhej strane. Nie v príjmoch ale vo výdavkoch. Tu sme tiež obsadili 11. priečku. Medzi rokmi 2009 a 2016 narástli nominálne výdavky v SR o 19,3 %. Znova pre porovnanie v ČR to bolo len 5,8 %. Tu sa ukrýva recept na český prebytok rozpočtu verejnej správy. A zároveň dôvod, prečo SR ani po 24 rokoch existencie republiky nemá vyrovnaný rozpočet.

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards