Rezort financií chce zdaniť zisky z kryptomien (Rádio Slovensko)

Radovan Ďurana komentoval snahu zdanenia kryptomien. 7.1.2018

Rezort financií chce zdaniť zisky z kryptomien  (Rádio Slovensko)

Marta Jančkárová, moderátorka: "Kryptomeny, napríklad najznámejší bitcoin začali po investoroch priťahovať aj pozornosť daňových úradov. Rezort financií chce zdaniť zisky, pri ktorých zohrali virtuálne platidlá úlohu. Dúfa, že ľudia sa k zárobkom z virtuálnych transakcií priznajú sami a daň odvedú dobrovoľne. Pre kryptomeny totiž zatiaľ neexistuje žiaden právny rámec. Rok 2018 teda prinesie pokusy virtuálne platby dostať trochu pod kontrolu."

Gabriela Kajtárová, redaktorka: "Ripple, Etereum, Litecoin či Monero. Virtuálnych mien je tisícka, nielen populárny Bitcoin. Zatiaľ čo investori vidia šancu na zisk pre odvážnych a skúsených, ministri financií hľadajú spôsob ako ho zdaniť. Výnimkou nie je Peter Kažimír. Neviditeľné prevody sa však zatiaľ zdaňujú ťažko."

Peter Kažimír, minister financií SR (Smer-SD): "To nie je otázka, ako sa k tomu vieme dostať. Dneska je doba, že sa reagoval, že sa k všetkému dá raz dostať."

Gabriela Kajtárová: "Väčšina ľudí dane platí, no a zvyšok sa môže obávať daňového úradu. Tak to bude aj pri virtuálnych menách, tvrdí minister. Hrozbu však nevidí len v obchádzaní daní, financovanie terorizmu či trestnej činnosti. Ľudia z podsvetia vraj vedia o bitcoine viac než mnohí investiční poradcovia. Aj preto sa vlády čoskoro pokúsia získať nad pohybom tohto kapitálu akú-takú kontrolu, očakáva analytik analytik Across Private Investments Jakub Rosa."

Jakub Rosa, analytik Across Private Investments: "Môžeme teda očakávať, že rok 2018 so sebou prinesie prvé náznaky sprísňovania podmienok na trhu kryptomien."

Gabriela Kajtárová: "Nebude to ľahký proces. Ak chce štát kryptomeny zdaniť, musí najskôr uzákoniť, čo to vlastne je. Ide o platidlo, majetok alebo komoditu? Krajiny na to zďaleka nemajú jednotný názor, upozorňuje Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Ďalším problémom bude výšku dane vypočítať."

Radovan Ďurana, inštitút INESS: "Štáty sa musia rozhodnúť, že či uznávajú nejaký oficiálny kurz."

Gabriela Kajtárová: "Aj keď sa podarí nájsť mechanizmus na zdanenie bitcoinových ziskov štátna pokladnica zatiaľ razantne nezbohatne. Kryptomeny totiž tvoria v investičnom portfóliu Slovákov zanedbateľné percento."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards