Na dôchodok robíme kratšie ako Česi či Nemci (Plus jeden deň)

Radovan Ďurana vysvetoval problematiku dôchodkového veku pre Plus jeden deň. 26.1.2018 

Na dôchodok robíme kratšie ako Česi či Nemci (Plus jeden deň)

Veľké porovnanie penzijného veku: Kde si seniori najskôr užívajú voľno?

Dôchodkový vek sa u nás rok čo rok predlžuje, najnovšie musíme odrobiť až 62 rokov a 139 dní. Oproti viacerým krajinám sú však naši penzisti stále "mladší". Rakúšania či Nemci idú do dôchodku o tri roky neskôr, aj naši českí susedia musia pracovať dlhšie ako my. Kde by ste sa na zaslúžený oddych načakali najviac a na čo sa ešte musíte pripraviť?

Čím dlhšie žijeme, tým viac sa nám penzia vzďaľuje. Podľa nových pravidiel sa totiž vek odchodu do dôchodku každoročne predlžuje o určený počet dní, ktorý závisí od priemernej strednej dĺžky života Slovákov. Kým v roku 2017 nám pridali 72 dní, pre tento rok je to ďalších 63 dní navyše a v roku 2019 by sme podľa odhadov mali robiť o ďalších 63 dní dlhšie. Ak to tak bude, len za tri roky sa dôchodkový vek na Slovensku predĺži až o 198 dní, čo je takmer 7 mesiacov navyše! Bojíte sa, že sa dôchodku ani nedožijete? Oproti mnohým iným krajinám v Európe však na penziu robíme kratšie. Navyše, aj inde sa dôchodkový vek predlžuje. "Celá Európa sa posúva," potvrdil analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Pripomína: "V porovnaní s inými krajinami EÚ je náš vek odchodu do dôchodku jedným z najnižších!" Aj v susednom Česku je to viac ako u nás: muži dnes odchádzajú do starobnej penzie až po dosiahnutí 63 rokov a 2 mesiacov. U žien, tak ako aj na Slovensku, záleží na dátume narodenia a počte detí: niektoré idú do penzie vo veku 58 rokov a 4 mesiace, iné vo veku 62 rokov a 4 mesiace. Na penziu dlhšie robia i Rakúšania či Nemci, ktorí majú podstatne silnejšiu ekonomiku ako my. Kým súčasný dôchodkový vek v Nemecku je 65 rokov a 5 mesiacov, prognózy na rok 2031 už hovoria o 67 rokoch. Pozrite si tabuľku. 
Analytik: Do penzie až po 66-ke?

Naši politici chcú nastaviť strop pre dôchodkový vek, analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana má však iný názor. Prečo by nemal byť určený strop pre dôchodkový vek?

- Strop dôchodkového veku je ako obmedziť spotrebu auta na 6 litrov, ale zároveň požadovať jeho rovnakú rýchlosť.

Ľudí však desí každoročné zvyšovanie penzijného veku. Je to spravodlivé?

- Dôchodkový systém by mal byť najprv udržateľný, až potom sa môžeme baviť o spravodlivosti. To je ťažšia debata, ktorá spočíva v tom, či dôchodkové generácie zaplatili dosť na súčasné dôchodky a či mladé generácie neplatia príliš málo...

V roku 2050 by sme mali ísť podľa vás do penzie až v 66 rokoch. Odvráti to hrozbu, že sa dôchodkový systém zrúti?

- Samotný dôchodkový vek ešte nič neznamená. Jeho význam závisí od ostatných parametrov, ktoré ovplyvňujú kvalitu dôchodkového systému. Ale tento vek je reálny. 

Čiže je na penziu dobrý?

- Vek odchodu nie je dobrý ani zlý. Ale je kľúčový pre udržateľnosť systému. Pri veku 66 rokov by podľa prepočtov systém mohol prežiť. Mohli by sme nastaviť vek odchodu do dôchodku na 55 rokov, ale aký by to malo význam, ak by systém o 10 rokov skrachoval?

Je náš dôchodkový systém vôbec udržateľný?

- Aj dnes je deficitný, teda štát ho musí dotovať napriek vysokým odvodom. Kým je však dotácia v pomere k ostatným výdavkom relatívne nízka, tak je udržateľný.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards