Boj proti byrokracii pokračuje (TA3)

Martin Vlachynský kometoval byrokraciu a jej dopad pre TA3. 24.2.2018 

Boj proti byrokracii pokračuje (TA3)

Igor Haraj, moderátor: "Vláda sa pustila do boja s byrokraciou, úradníci si budú už čoskoro musieť niektoré informácie vyhľadávať sami. Ľudia tak nebudú musieť behať po úradoch pre každý výpis a potvrdenie. Odborník ale tvrdí, že zatiaľ ide len o malé odbremenenie, lebo sa nebude týkať všetkých. Ak zmeny schváli aj parlament, platiť by mali od júla."

Michaela Lovásová, reportérka TA 3: "Výpis z registra právnických osôb, či živnostníkov, zo systému katastra nehnuteľností alebo z registra trestov, všetky tieto dokumenty si úrady už nebudú musieť pýtať od klientov. Údaje si overia medzi sebou elektronicky a ľudia tak nebudú musieť nosiť papiere z miesta na miesto."

Peter Pellegrini, podpredseda vlády: "Po prijatí tohto zákona v parlamente a jeho nadobudnutí účinnosti od 1.7., zatiaľ plánovanej, 2018, už nikto z orgánov verejnej moci nebude od občanov alebo firiem takéto výpisy žiadať."

Michaela Lovásová: "Podľa analytika zatiaľ ide len o malú pomoc v boji proti byrokracii na Slovensku. Zmeny totiž nebudú platiť pre všetkých."

Martin Vlachynský, analytik INESS: "Teraz síce tie výpisy nebudú od nás pýtať úrady, ale v prípade komunikácie medzi súkromnými subjektami naďalej v podstate tie, napríklad ak zamestnávateľ žiada výpis z registra trestov, tak stále ho ten zamestnanec musí doniesť. Čiže ak by toto možné napríklad elektronicky cez slovensko.sk, jednoducho zaslať ten výpis."

Michaela Lovásová: "Rovnako by podľa neho pomohlo, keby na získanie niektorých údajov mohli firmy využívať napríklad obchodný register na internete. Ten je síce verejne dostupný, ale slúži len na informačné účely."

Martin Vlachynský: "Že sa pozrie len na obchodný register a to, čo vidí online, je právne záväzné, čo teda momentálne ešte tak nefunguje. Tak by to bolo pomocou do budúcna."

Michaela Lovásová: "Vláda však upozorňuje, že ide len o prvé z množstva pripravovaných opatrení, postupne majú pribudnúť ďalšie údaje, ktoré už občania nebudú musieť štátu dokladať v papierovej podobe."

Peter Pellegrini: "Pretože máme ešte výpisy o tom, že nie ste dlžní na zdravotnom poistení, máme výpisy, že nie ste dlžní na sociálnom poistení, z finančnej správy, že nemáte daňové nedoplatky, register úpadcov, register čiernej práce a tak ďalej. Toto všetko sú registre, ktoré chceme v ďalšej vlne predstaviť a zrušiť povinnosť predkladať takéto výpisy aj z týchto referenčných registrov."

Michaela Lovásová: "Prvé antibyrokratické patrenia by podľa prepočtov mohli ľuďom a firmám ušetriť len tento rok 3,5 milióna eur na administratívnych výdavkoch. Štát bude naopak musieť vynaložiť vyše tri milióny eur na úpravu informačných systémov jednotlivých úradov."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards