Žiakom bude chýbať vyše milióna učebníc

Analytik Róbert Chovanculiak zdôvodnil pre Hospodárske noviny opakované výpadky dostupnosti učebníc na školách. 10.7.2018.

Žiakom bude chýbať vyše milióna učebníc

Rezort školstva síce zvýšil rozpočet, no aj tak bude na školách chýbať 1,1 milióna kusov učebníc. Pritom tie slovenské deti využívajú naplno. Napríklad až 92 percent žiakov uviedlo, že školské knihy považuje v oblasti prírodných vied za hlavný zdroj informácií. Učebnice sú podľa zástupkyne riaditeľky na Základnej škole na Lesníckej ulici v Prešove Marty Ichniovskej najdôležitejšie najmä pre deti na prvom stupni. Tie si ešte informácie z iných zdrojov vyhľadávať nevedia. „Deti a rodičia s učebnicami pracujú aj pri domácej príprave, takže nie sú dôležité len v škole,“ tvrdí. Aj napriek tomu je roky s učebnicami na Slovensku problém. Školy avizujú, že v septembri budú potrebovať 2,6 milióna kusov kníh. „K dnešnému dňu je pre žiakov pripravených zhruba 1,5 milióna kusov učebníc, čo predstavuje 58-percentnú mieru zabezpečenia požiadaviek škôl,“ reaguje však tlačové oddelenie ministerstva školstva. To znamená, že v septembri bude pravdepodobne chýbať vyše milióna učebníc. V minulosti však boli problémy s knihami rovnaké, v roku 2011 školy žiadali až 7,2 milióna učebníc, rezort dodal len 3,9 milióna. Odborníci tvrdia, že za to môže centrálny model obstarávania, ktorý však ministerstvo neplánuje zmeniť. Analytik Robert Chovanculiak z INESS nazval celý systém „extrémne centralizovaný“. „A to sa netýka len procesu konkurzu a schvaľovania povoleniek pre nové učebnice, ale aj samotného procesu distribúcie už schválených učebníc,“ povedal pre HN. Podľa ministerstva je problém najmä vo financiách, a aj keď sa rozpočet tento rok zvýšil na 10 miliónov eur, nie je to dosť. „Ministerka školstva Martina Lubyová neustále požaduje zvýšenie dotácie na učebnice s cieľom pokryť požiadavky škôl,“ doplnilo tlačové oddelenie.

Romana Gogová, Hospodárske noviny, 10.07.2018

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards