OZ Kovo spúšťa petičnú akciu za vyhlásenie referenda o zavedení stropu na vek odchodu do dôchodku

Radovan Ďurana vystúpil v Rádiu Slovensku na tému zastropovania dôchodkového veku. 10.7.2018.

OZ Kovo spúšťa petičnú akciu za vyhlásenie referenda o zavedení stropu na vek odchodu do dôchodku

Oto Görner, moderátor: “Ústavné zastropovanie dôchodkového veku referendom, rozhodli sa pre to odbory. Dôvodom je podľa nich neistá podpora ústavného zákona, ktorý je aktuálne v parlamente. Podpisy pod petíciu začnú zbierať v týchto dňoch.”

Jaroslav Barborák, redaktor: “Súhlasíte, aby bolo ústavným zákonom ohraničené predlžovanie dôchodkového veku dosiahnutím 64 rokov veku a v prípade žien rovnako vekové ohraničenie, no v závislosti od detí? Ak vychovali jedno, ohraničenie na 63,5, ak dve 63, a tri a viac na 62,5 roka. Odborový zväz Kovo začína petičnú akciu na vypísanie referenda s týmito otázkami. Aby ho mohol prezident vypísať, budú musieť vyzbierať 350-tisíc podpisov. Emil Machyna v tom nevidí problém.”

Emil Machyna, OZ Kovo: “Budú rozposlané hárky so všetkých podnikov, Kovo zastupuje viac ako 200-tisíc zamestnancov, takže veríme, že to bude veľmi rýchla akcia, plus pôjdeme aj do ulíc, do miest.”

Jaroslav Barborák: “Chcú to stihnúť do konca roka, aby mohlo byť prípadné referendum spojené ešte s voľbou hlavy štátu. Prípadne preto, lebo odbory počítajú aj s možnosťou, že na ústavnom zastropovaní sa ešte dohodnú politici. Obdobný návrh je totiž v parlamente. Pre chýbajúcu podporu ho však posunuli na jeseň.”

Emil Machyna: “Ak by to bolo schválené, v septembri a v novembri na tej schôdzi alebo v decembri, podľa toho, kde bude druhé a tretie čítanie, tak samozrejme zastavíme petíciu, ale ak nie, budeme pokračovať.”

Jaroslav Barborák: “S ústavným zastropovaním dôchodkov nemá problém len časť politického spektra, ale aj ekonomickí analytici. Modely expertného tímu Jána Šeba Univerzity Mateja Bela hovoria v takomto prípade o znížení dôchodkov.”

Ján Šebo, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici: “V priemere by tie priznávané dôchodky boli okamžite o 10 percent nižšie.”

Jaroslav Barborák: "Aktuálne nastavenie dôchodkového systému s predlžovaním penzijného veku podľa strednej dĺžky dožitia označuje za dobrý nástroj na udržateľnosť systému Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Politikov vyzýva, aby nedochádzalo k ich oslabovaniu. Rovnako to vidí aj analytik INESS Radovan Ďurana."

Radovan Ďurana, analytik INESS: “Jediné zmysluplné riešenie je nezavádzať žiadny strop na dôchodok, pretože ten automat, ktorý posúva vek odchodu do dôchodku, bol zavedený kvôli dlhodobej udržateľnosti.”

Jaroslav Barborák: “Prípadný úspech referenda by však neznamenal automatické zastropovanie dôchodkového veku. O ňom by museli rozhodnúť politici, keďže výsledky referenda ich nezaväzujú. Z doterajších ôsmich bolo u nás platné jediné, o vstupe krajiny do Európskej únie z roku 2003. Jaroslav Barborák, RTVS.”

Jaroslav Barborák, Oto Görner, Rádio Slovensko, 10.07.2018

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards