Lubyová pripúšťa pre učiteľov v Bratislave ešte vyššie platy

Róbert Chovanculiak sa vyjadril k navrhovanému zvýšeniu platov bratislavských učiteľov. 12.7.2018.

Lubyová pripúšťa pre učiteľov v Bratislave ešte vyššie platy

Kým na Slovensku začínajú byť platy pedagógov motivačné, v hlavnom meste sú podpriemerné. Od roku 2019 budú mať všetci slovenskí učitelia o 10 percent vyššie platy. Znamená to, že priemerne uvidia na výplatnej páske po novom 1 100 eur mesačne. Kým napríklad v Snine je to slušný plat, pre bratislavských učiteľov ide o podpriemernú mzdu. Zamestnanec pracujúci v hlavnom meste totiž priemerne zarobí 1 350 eur mesačne. V praxi to teda môže znamenať, že učiteľov v hlavnom meste zláka súkromný sektor, kde majú vidinu vyššieho platu. Riešením by mohlo byť to, že by pedagógovia v hlavnom meste zarábali viac. Práve to v rozhovore pre HN pripustila ministerka školstva Martina Lubyová. Iniciatíva však nepríde z rezortu školstva, ministerka očakáva, že tému otvoria napríklad odborári.

„Samozrejme, školstvo sa pripojí a budeme sa snažiť, aby z toho učitelia vyšli čo najlepšie,“ reagovala v rozhovore. Analytik z INESS Robert Chovanculiak upozorňuje, že problém sa vzťahuje na celú verejnú správu, nielen na pedagógov. „Ekonomika to rieši automaticky, ide o ponuku a dopyt, takže kuchár v Bratislave zarába inak ako kuchár v Žiline,“ dodal analytik, ktorý predpokladá, že by to mohlo vyvolať nepríjemné reakcie ostatných učiteľov.

Kým vyššie platy pre bratislavských učiteľov sú zatiaľ len v štádiu úvah, ministerstvo momentálne rieši rast miezd pre začínajúcich učiteľov. „V zásade je už dohodnuté aj s odbormi, že im platy skokovo zvýšime o jednu triedu,“ spresnila Lubyová. Podľa ministerky by to aj s valorizáciou zvýšilo ich mzdy rádovo o sto eur.

hnonline.sk, 12.07.2018

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards