Novorodenci ekonomiku zachránia nakrátko

Analytik Róbert Chovanculiak komentoval pre portál finweb súčasné demografické prognózy Slovenska. 12.7.2018.

Novorodenci ekonomiku zachránia nakrátko

Slovensko má zatiaľ demografické ukazovatele najlepšie spomedzi krajín V4. Slovensko má na rozdiel od ostatných krajín V4 vysokú pôrodnosť. Naša natalita je dokonca najpozitívnejšia. Prirodzený prírastok v roku 2017 bol podľa najnovšej štatistiky Eurostatu 0,7 človeka na tisíc obyvateľov. Na porovnanie, v Poľsku to bolo nula ľudí. Maďarsko dokonca dosiahlo záporné čísla, až mínus 3,8 človeka na tisíc obyvateľov.

„Ideálne je, aby každá žena v plodnom veku porodila 2,1 dieťaťa,“ vysvetľuje ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Matematika je podľa neho v tomto prípade jednoduchá, keď v ekonomike potrebujeme nahradiť rodičov, mali by vychovať dve deti. „V skutočnosti však potrebujeme o máličko viac, keďže je tam nejaká úmrtnosť,“ dodal. Aktuálne je na Slovensku 1,57 dieťaťa na matku.

Podľa Eurostatu bolo v roku 2015 na Slovensku približne 70,7 percenta obyvateľov, ktorí sú v produktívnom veku. Opäť sme na tom spomedzi krajín V4 najlepšie. Priemer krajín Európskej únie je 65,5 percenta. „Polovica populácie je staršia ako 40 rokov,“ povedala v nedávnom rozhovore pre HNtelevíziu Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie na Štatistickom úrade. Podľa Baláža sa však nedá povedať, aké percento produktívnych ľudí je pre ekonomiku udržateľné: „Výkonnosť ekonomiky je v podstate skôr závislá od technologickej vyspelosti.“ Pripomenul, že napríklad Nigéria má mladé obyvateľstvo, ale nejde o bohatú krajinu.

Demografia má významný vplyv najmä na dôchodky. Analytik INESS Robert Chovanculiak upozorňuje, že Slovensko zažije v najbližších troch dekádach najrýchlejšie starnutie. To bude problém najmä pre dôchodky. „Dnes pracuje na sto dôchodcov okolo 170 zamestnancov. O 30 rokov to už bude len zhruba 106 zamestnancov,“ reagoval.

Romana Gogová, hnonline.sk, 12.07.2018

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards