Šachy s poistencami štátu

Návrh rozpočtu verejných financií na rok 2019 obsahuje viacero faktorov hodných spoločenskej diskusie. V novej publikácií Šachy s poistencami štátu sme sa sústredili na jeden z nich – kapitolu zdravotníctvo. Ešte konkrétnejšie sa pozrieme na platby zdravotného poistenia za poistencov štátu.

Šachy s poistencami štátu

V súčasnosti je zhruba 3 000 000 obyvateľov Slovenska poistencami štátu – dôchodcovia, mamičky, deti, či nezamestnaní. Štát by za nich mal platiť odvod zo štátneho rozpočtu vo výške 4% z priemernej mzdy. Aspoň tak si to predstavoval reformný zákon z roku 2004. V skutočnosti však jednotlivé vlády so sadzbou 4% manipulujú podľa ľubovôle. Niekedy jej zvyšovaním hasia problémy v zdravotníctve, inokedy si jej znižovaním uvoľňujú ruky v rozpočte na iné výdavky.

To je aj prípad rozpočtu na rok 2019. Štát sa za svojich poistencov chystá zaplatiť najmenšiu sumu za posledných 10 rokov. Ak by štát v roku 2019 dal na svojich poistencov toľko, koľko priemerne dával v rokoch 2009-2018, musel by si pripraviť o 396 miliónov eur viac. Deficit verejnej správy by namiesto 97 miliónov dosiahol takmer pol miliardy eur.
Neustále výkyvy v platbách zdravotných odvodov za poistenca štátu nepovažujeme za správne. Vnáša sa tým do systému dodatočná nestabilita, zhoršuje sa predvídateľnosť a sťažuje plánovanie financií v systéme verejného zdravotného poistenia. Vláda zatvára oči pre možnými horšími časmi a udržiava vysoké odvodové zaťaženie práce.

Preto INESS navrhuje:

  • Návrat k 4 % sadzbe a jej trvalé dodržiavanie.
  • Financovanie rozdielu znížením rastu výdavkov v iných kapitolách a využitím rezerv v kapitole Všeobecná pokladničná správa.
  • Zníženie sadzby odvodov ekonomicky aktívnych v budúcnosti.

Viac sa dočítate v novej publikácií INESS na tému - Šachy s poistencami štátu, ktorú si môžete stiahnuť tu.

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards