Centrálni bankári otočili

Juraj Karpiš napísal článok pre Týždeň o tlačení peňazí. 11. 03. 2019.

Centrálni bankári otočili

Centrálni bankári sú opäť v strese, a tak – tlačia. Už korekcia z druhej polovice roka 2018 naplnila definíciu medvedieho trhu. Poslušné deti našli pod stromčekom darčeky, neposlušní investori mínus 20 percent.

Ani šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell nevydržal kvílenie vystrašených finančníkov a tweety amerického prezidenta. Prekvapivo zastavil zvyšovanie základného úroku a spravil 180-stupňový obrat. A predstavitelia Fedu sa posledný mesiac predbiehajú vo vyjadreniach, kto akciovým trhom sľúbi viac. Najväčšia a najsilnejšia ekonomika rastie tempom 3,4 percenta, má extrémne nízku nezamestnanosť 3,9 percenta, domáca spotreba rastie a sú na dvojpercentnom inflačnom cieli. No ani v tomto priaznivom prostredí neodolala Amerika pokušeniu zachraňovať akcionárov cez centrálnu banku.

V Číne zasa majú rok prasaťa a tamojší centrálni plánovači paniku. Rast 6,6 percenta za rok 2018 príde Európanovi celkom fajn. Tieto čísla sú však pre Čínu najhoršie za posledných 28 rokov. Následky bublín vyvolaných pokrízovou stimuláciou novými peniazmi vidieť všade. Ich ceny začali klesať. Úverovanie sa tiež spomaľuje, príjmy zo spotrebných daní klesajú, množia sa defaulty čínskych podnikov, zahraničný obchod sa prepadol. Nie, nie je to Trumpova zásluha. Číne spadol aj obchod s Južnou Kóreou alebo Nemeckom, ktoré malo najviac profitovať z čínsko-americkej „vojny o clá“. Výsledok? Čínska centrálna banka zachraňuje ekonomiku rekordnými injekciami nových peňazí.

A Nemecko? To sa tesne vyhlo technickej definícii recesie. Po medzikvartálnom poklese HDP v treťom štvrťroku 2018 o 0,2 percenta dalo v štvrtom štvrťroku nulu. Tamojšia ekonomika sa začala scvrkávať ešte počas bežiaceho programu masívnej stimulácie ekonomiky novými peniazmi z Európskej centrálnej banky s názvom kvantitatívne uvoľňovanie. To Taliani toľko šťastia nemali a naplneniu definície recesie sa nevyhli.

Neprekvapuje, že v ECB panikária. Ani za 2,6 bilióna nových eur sa im nepodarilo kúpiť udržateľný rast európskej ekonomiky, dnes dokonca hrozí recesia. Kúpili sme si dobré časy pre zombie podniky, roky života pre nesolventné európske banky a tiež falošné sebavedomie ministrom financií. Tí zabudli na štrukturálne reformy, no ilúzie vyvolané novými peniazmi už prestávajú fungovať.

Na štvrtkovom zasadaní sľúbila ECB nové tlačenie peňazí. Bude mať podobu ďalších štvrťročných tendrov a cielených dvojročných úverov komerčným bankám, ktoré sa začne v septembri 2019. Na zvyšovanie úrokov vraj máme zabudnúť.

Čínska centrálna banka, Európska centrálna banka, americký Fed – všetky otočili a namiesto sprísňovania menovej politiky hovoria o jej uvoľňovaní. Hlavné svetové ekonomiky sú tak aj 10 rokov po kríze závislé od nových peňazí. Tie však skôr či neskôr začnú dvíhať ceny akcií, dlhopisov a nehnuteľností, ale aj spotrebných statkov, ktoré centrálne banky sledujú. A falošné tóny z centrálnych bánk už zobudili aj inflačný alarm v podobe ceny zlata.

Neodporúčam spúšťať oči z rôznych ukazovateľov cenovej inflácie. Amožno vznikne príležitosť na detailnejšiu exkurziu stagfláciou.

Juraj Karpiš
Týždeň
11. 03. 2019

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards