Ako Airbnb predražilo pobyt rodine na ich vlastnej chatke o 100 eur

Nasledujúci text je úryvok z pripravovanej knihy Pokrok bez povolenia: Ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny zmenili svet. Viac o knihe sa dozviete a podporiť jej vydanie môžete v prebiehajúcej kampani.

Ako Airbnb predražilo pobyt rodine na ich vlastnej chatke o 100 eur

Ak je v spoločnosti možná dobrovoľná výmena, súkromné vlastníctvo sa paradoxne stáva do určitej miery verejným. Hodnota súkromného zdroja na trhu totižto reflektuje dopyt širokej verejnosti po ňom.

Bez ohľadu na to, kto je jeho vlastník, trhová hodnota je daná tým, čo si o ňom myslia všetci ostatní. V takejto situácii sú skutočné náklady použitia zdroja nie len to, čo musí obetovať vlastník, aby ho mohol využiť; ale aj to, čo sú mu ostatní ochotní zaplatiť za jeho použitie.

Túto „verejnosť“ súkromného vlastníctva pocítili aj moji známi, keď sa mi ich podarilo prehovoriť, aby na platforme Airbnb zaregistrovali a ponúkli svoju chatku.

Predtým na nej trávili prakticky každý víkend a pobyt ich stál len pár centov za energie a pár eur za potraviny. Dnes ich vďaka Airbnb stojí víkend na chatke 100 eur. To je cena, za ktorú chatku prenajímajú turistom.

Airbnb pomohlo rozšíriť dobrovoľné výmeny medzi cudzincami a vďaka tomu súkromné vlastníctvo chatky mojich známych nabralo verejný charakter. Do ich nákladov (obetovanej príležitosti) pobytu na chatke vstúpila aj ochota platiť úplne cudzích ľudí.

A moji známi na túto zmenu relatívnych nákladov zareagovali. Trávia na chatke menej času. Viac kooperujú s cudzincami. Sú ochotní sa o chatku s nimi podeliť a berú do úvahy aj ich dopyt, keď plánujú, čo budú robiť budúci víkend.

Ak Vás úryvok z knihy zaujal, viac informácii o jej vydaní nájdete na stránke Startlab.sk.

Článok pôvodne vyšiel na aktuality.sk, 21.5.2019

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards