Kto môže za naše nízke mzdy?

Debata o mzdách na Slovensku sa stále nekončí.

Tvrdenia, že sme chudobnejší ako Západ, pretože nám niekto zlý nedopraje, lahodí nejedným ušiam. A preto to mnohí neustále dookola opakujú, väčšinou bez akejkoľvek snahy o hlbšie vysvetlenie.

Kto môže za naše nízke mzdy?

Najrozšírenejším hoaxom, ktorý šíria títo populisti, je tvrdenie, že slovenskí zamestnanci majú produktivitu ako na Západe, ale mzdy výrazne zaostávajú.

Na podporu tohto hoaxu používajú rôzne štatistiky o podiele miezd na HDP alebo o podiele kompenzácií zamestnanca na produktivite práce. Na prvý pohľad vyzerajú tieto štatistiky naozaj nelichotivo.

 

Pozrime sa na to

Celé zhrozenie však opadne, keď sa im trocha bližšie pozriete na zúbok. Analytik z Národnej banky Slovenska nedávno spravil presne toto.

Pozrel sa podrobne na jednotlivé odvetvia a na to, v ktorých z nich dostávajú slovenskí zamestnanci nižšie mzdy na celkovej pridanej hodnote firiem v porovnaní s európskou pätnástkou.

A odhalil zaujímavú vec.

Firmy v odvetviach ako priemysel, IT, komunikácie, finančný alebo realitný sektor sú tie odvetvia, ktoré platia na Slovensku „spravodlivé mzdy“. V tom zmysle, že podiel vyplatených miezd na produktivite zamestnancov na Slovensku je približne rovnaký ako v starých členských štátoch EÚ.

Problém sa ukázal len v druhej skupine odvetví, do ktorej patria stavebníctvo, poľnohospodárstvo alebo rekreácia.

V týchto odvetviach naozaj slovenskí zamestnanci dostávajú približne polovičný podiel oproti podielu, ktorý dostávajú ich kolegovia zo „starej Únie“.

 

Šetríme lesy

Je to však dôkaz, že v týchto odvetviach často malí, domáci zamestnávatelia upierajú svojim zamestnancom férové ohodnotenie?

Nemusíte byť génius, aby ste pochopili, že práve toto sú odvetvia, kde veľká časť ľudí pracuje na živnosť, v malých eseročkách alebo sú samostatne hospodáriacimi roľníkmi.

Nehovoriac o tom, že presne toto sú odvetvia, kde si Slováci dovolia častejšie platiť na ruku a prekvitá sivá a čierna ekonomika. Tu nájdete aj najväčšie medzery vo výbere dane z pridanej hodnoty.

Keď niekto všetky odvetvia spriemeruje, tak mu naozaj vyjde, že slovenskí zamestnanci nedostávajú, čo im patrí. Pravda je však taká, že to dostanú, len vyplatené v inej forme.

Slováci si veľmi radi podávajú ruky a šetria lesy tým, že netlačia zbytočné bločky.

 

Nešírme hoaxy

Čo si z tohto všetkého odniesť a aký je záver analýzy Národnej banky?

Neverme a už vôbec nešírme hoaxy o tom, že slovenskí zamestnanci nedostavajú, čo im patrí, lebo im to nedoprajú zamestnávatelia.

Slovenskí zamestnávatelia sú rovnakí ako na celom svete. O mzdách treba vyjednávať a úlohou zamestnancov je aj meniť prácu a žiadať vyššie mzdy.

Problém je, keď túto úlohu zoberie na seba štát a prostredníctvom zákonov začne plošne, hlava-nehlava, zvyšovať mzdové náklady.

Skutočným dôvodom relatívne nízkych miezd v porovnaní so Západom je nízka produktivita práce. To znamená, že chýba dostatočný počet veľkých úspešných spoločností, ktoré by dokázali pre medzinárodné trhy poskytovať služby s vysokou pridanou hodnotou.

Slováci nezaložili Volkswagen, Google ani Apple.

 

Článok pôvodne vyšiel na SME.sk, 13. augusta 2019.

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards