Ekonomické reči #19: 50 odtieňov zelenej – deň zálohovania

Ekonomické reči #19, ktoré sa uskutočnili 30.októbra 2019 v bratislavskej Nervose, sa venovali skutočne horúcej téme - ekologickému prínosu zálohovania. Zálohovanie fliaš bude onedlho skutočnosťou aj na Slovensku. Kým mnoho ľudí tomuto nápadu tlieska, my sme sa venovali jeho ekonomickým dopadom.

Ekonomické reči #19: 50 odtieňov zelenej – deň zálohovania

Diskusia o recyklácii obalov býva obyčajne zameraná na otázky, čo všetko by sa malo recyklovať. My sme sa bavili o tom, aké sú náklady recyklácie a prečo recyklácia plastových fliaš bola hlavne politickým rozhodnutím, pri ktorom ekonomické aspekty išli tak trochu bokom. Aj recyklovať treba s rozumom.

Diskutovali Martin Vlachynský z INESS a Radovan Kazda, šéfredaktor denníka Odpady-portal.sk, ktorý vysvetlil, prečo nápad so zálohovaním fliaš nemusí byť taký revolučný a priaznivý pre životné prostredie, ako sa na prvý pohľad javí. Radovan Kazda účastníkom názorne ukázal, akú malú časť celkových odpadov tvoria platové fľaše, a aké budú celkové náklady spojené s recykláciou.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards