Októbrové číslo Market Finesse 2019

Zvolebnieva sa. Toto intenzívne obdobie súboja o voličskú priazeň je za poslednú dekádu vždy postrachom pre verejné financie. O podnikateľoch, ktorých mnohí politici vnímajú buď ako nepriateľov systému, v lepšom prípade ako dojnú kravu ani nehovoriac. V rebríčku kvality podnikateľského prostredia, ktorý zostavuje Svetová banka, nás už predbehol nielen Azerbajdžan, ale aj Rwanda. Nové sociálne balíčky, minimálne dôchodky, najrôznejšie poukazy, zvyšovanie minimálnej mzdy...

Októbrové číslo Market Finesse 2019

Je vôbec možné nielen vyznať sa v spleti týchto ľúbivých návrhov, ale ich aj kriticky vyhodnotiť? Obávam sa, že ich porozumeniu by normálny občan musel venovať viac času ako príprave svojich detí do školy. Aj preto náš 15 ročný portál Cena štátu dostal nového bračeka: pred 2 týždňami sme spustili portál Cena zamestnanca. Jeho cieľom je zvýšenou informovanosťou pribrzdiť rastúce snahy politikov o zásah do tvorby jednej z najdôležitejších cien v hospodárstve – ceny práce. Akokoľvek necitlivo to môže znieť, aj mzda je „len“ cena, ktorú určuje ponuka a dopyt. Za posledných 5 rokov narástla produktivita práce o 13 %. Priemerná mzda ale za rovnaké obdobie narástla o 27 %. Človek nemusí byť ekonóm, aby chápal, že aby bol rast miezd udržateľný, musia rásť približne rovnakým tempom. A teraz sa pozrime na minimálnu mzdu, ktorá je práve jednou zo spolitizovaných tém a kde politici radi páchajú dobro za vaše peniaze. Za posledných 5 rokov narástla o 48 %!

„Keď im nevedia zaplatiť ani 600 eur, nech nepodnikajú!“ hovoria radi politici. Otvorte si však web Cena zamestnanca (www.cenazamestnanca.sk) a začnete počítať: minimálna mzda, zamestnanec nad 33 rokov, práca prevažne v noci a cez víkendy. Klik - a zistíte, že taký pekár nestojí zamestnávateľa 580 eur. Nestojí ho ani 1000 eur. Reálne odpracovaných 174 hodín ho stojí v nákladoch 1430 eur.

Minulý týždeň sme vydali ďalšiu publikáciu mapujúcu dianie v zdravotníctve. Nazvali sme ju Novelizácie v zdravot níctve: Radšej raz a poriadne? Pozreli sme sa v nej na frekvenciu novelizácií 11 kľúčových zdravotníckych zákonov počas obdobia 2004-2019. Niektoré zistenia sú šokujúce a neprekvapí, ak ich dáme do súvislosti s kvalitou a predvídateľnosťou podnikateľského prostredia. Na tomto mieste prezradím len jednu z čerešničiek našich zistení: najčastejšie novelizovaným zákonom bol zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti (578/2004). Ten bol novelizovaný 67-krát. Prvenstvo dosiahol aj v ročnej frekvencii novelizácií, keďže bol priemerne zmenený 4,4 – krát ročne. Neznalosť zákona neospravedlňuje.

Ak sa však zákony menia tak rýchlo, že dosiahnuť znalosť zákona a na základe tejto znalosti upraviť svoje konanie, podniká sa naozaj ťažko. Tento text zakončím optimisticky. Bračeka dostane aj inessácky bestseller Zlé peniaze. Za 3 týždne vyjde kniha kolegu Róberta Chovanculiaka Pokrok bez povolenia. Je to vzrušujúce čítanie o veľkom strete technológií 21. storočia s inštitúciami 20. storočia, ako aj o tom, ako môžu nové technológie meniť svet k lepšiemu, ak im v tom nebudeme brániť. Viac o knihe Vám na strane X povie sám autor, ja na tomto napíšem snáď len to, že aj keď vás technológie nezaujímajú, knihu budete čítať so zatajeným dychom! Slovami veľkého spisovateľa Stefana Zweiga: zažívame hviezdne hodiny ľudstva.

Prajem vám inšpiratívne čítanie,

Richard Ďurana

Stiahnuť Matket Finesse 10/2019 ako PDF.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards