Akákoľvek vláda vznikne, bude musieť ubrať zo svojich sľubov

Radovan Ďurana sa v rozhovore pre Hospodárske noviny vyjadril k voľbám. 12. 02. 2020.

Akákoľvek vláda vznikne, bude musieť ubrať zo svojich sľubov

Politické strany nemyslia na to, že rozpočet prvého roku vládnutia už majú daný a nemôžu minúť viac ako 39 miliárd, upozornil v rozhovore analytik INESS Radovan Ďurana.

Keď porovnáme situáciu v roku 2016 a teraz, bude to mať nová vláda z hľadiska verejných financií ťažšie?

Určite áno, práve preto, že tá predchádzajúca to mala ľahšie. Predchádzajúca vláda dostala štyri miliardy eur z daňovo-odvodových príjmov, čo viedlo k tomu, že začala zvyšovať dávky, začala radikálne zvyšovať minimálnu mzdu a hlavne zásadne ohrozila dôchodkový systém. Takže tá nová vláda sa bude musieť vyrovnať s ústavným zákonom o zavedení stropu na vek odchodu do dôchodku, bude sa musieť vyrovnať s minimálnym dôchodkom, čo sú veci, ktoré výrazne zhoršujú pozíciu verejných financií. Tento problém predchádzajúca vláda nemala. Nemusela vylepšovať dôchodkový systém, to bolo ešte dedičstvo predchádzajúcej vlády, ale nová vláda ten problém bude mať.

Ak sa pozrieme na volebné programy, ak by politické strany aj splnili to, čo v nich sľubujú, dostali by sa do mínusu alebo ponúkajú aj opatrenia, ktoré prinesú do štátnej kasy peniaze?

Ťažko povedať, pretože sa iba veľmi ťažko vyčísľuje hodnota rôznych opatrení, ktoré strany vo svojich programoch predstavujú. Sú niektoré, ktoré pokrytie týchto výdavkov neriešia vôbec, ale aj iné, ktoré áno.

Kde politické strany plánujú zohnať peniaze navyše?

Navrhujú hlavne štyri skupiny opatrení, a to znižovanie korupcie, znižovanie daňovej medzery, zvyšovanie zamestnanosti a zavádzanie digitálnej dane, aj keď vlastne nie je veľmi jasné, koľko by sa v rámci nej dalo na Slovensku vybrať. Sú to zároveň veci, ktoré sa veľmi ťažko dosahujú. Korupcia vzniká aj vinou nekvalitných úradníkov či pre nie ideálne napísané zákony, a to sa nedá zmeniť z roka na rok, to trvá roky. Daňová medzera na DPH sa bude znižovať ešte ťažšie, pretože tam už sú základné nástroje, ako sú kontrolné hlásenie alebo evidencia faktúr, implementované. Máme už aj daňovú kobru, no i napriek tomu je medzera stále veľká, takže to tiež bude trvať dlho. Ak by som teda zohľadnil všetky tieto faktory, tak všetky strany idú do mínusu. Je to asi spôsobené aj tým, že volič nevie spočítať dosahy a volebná kampaň je súťažou sľubov, a nie zvyšovania daní.

Je zdravie verejných financií niečo, čomu sa strany v programoch venujú, je to pre ne dôležitá téma?

Určite áno, keď si porovnáte programy najväčších strán s programom, napríklad SNS, ktorá má opatrenia, ktoré sa nedajú financovať, aj keby sme zajtra mali hneď všetky úspory poruke, tak že je tam rozdiel. Sú strany, ktoré sú opatrnejšie aj v návrhoch, ktoré si sú vedomé, že nie je možné len tak zvýšiť dôchodky o 20 percent. A potom sú strany, ktoré chcú bez problémov zdvihnúť rodičovský príspevok na minimálnu mzdu, čo by bolo, samozrejme, veľmi drahé.

Je niečo, čo vám vo volebných programoch vo všeobecnosti chýbalo?

Základná vec, ktorú som v programoch hľadal, bola, ako sa strany postavia k dôchodkovému systému, ktorého dlhodobú udržateľnosť uplynulá vláda výrazne oslabila. Akákoľvek vláda však vznikne, tak prvú vec, čo bude musieť riešiť, je viac ako miliardový deficit, ktorý zdedí. To nebude ľahká práca čiastočne pre spomaľujúci sa hospodársky rast a bude potrebné uvažovať nad tým, ktoré výdavky znížiť alebo či na stabilizovanie rozpočtu zvýšiť dane, aby tak Slovensko začalo opäť plniť kritériá Európskej komisie na vyrovnanie rozpočtu. Vtipné je, že politické strany akoby v programoch vôbec neuvažovali nad tým, že rozpočet, ktorý dostanú hneď v prvý rok, má výdavkový strop. Nemôžu minúť viac ako 39 miliárd, takže akákoľvek vláda vznikne, bude musieť ubrať zo svojich sľubov a bude sa musieť držať maximálne toho, čo jej dovolí aktuálny rozpočet.

Ak sa pozrieme na volebné programy, myslíte si, že nová vláda sa bude prikláňať skôr k šetreniu alebo k vyššiemu zdaneniu?

Neviem, aká bude budúca vláda, ale isté je, že v čase vysokej zamestnanosti a ešte stále hospodárskeho rastu by zvyšovanie daní bolo zvláštne, pretože daňové príjmy za posledné roky poskočili veľmi výrazne. No naozaj to bude veľmi závisieť od toho, kto tam bude, pretože nie všetky strany majú rovnaký postoj k záväzkom a môžu si pokojne povedať, že keďže Francúzi majú deficit stále, môžeme ho mať aj my.

Kristína Votrubová

V čase vysokej zamestnanosti a ešte stále slušného rastu by zvyšovanie daní bolo zvláštne.

Celý článok vyšiel tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards