Market Finesse 5/2020

Preskočili sme do leta, ak teda v postcovidovom období niečo ako leto vo význame širšieho čerpania oddychu existuje. Nielen doháňanie zameškaného, ale aj množiace sa kauzy, ako napr. akademická minulosť našich vrcholových politických predstaviteľov (samého ma zaujíma, ako sa na tieto riadky budem pozerať s odstupom povedzme piatich rokov), sú prísľubom výživných letných mesiacov.

Market Finesse 5/2020

Prepad dopytu zo zahraničia, priemyselnej výroby a ekonomickej aktivity zvlhčil nejedno oko producentov hodnôt (podnikatelia a zamestnanci), ale aj tých, ktorí si z nich odkrajujú (štát). Zrejme nikto z nás by nechcel byť v koži ministra financií pri ohlasovaní 12 miliardového schodku verejných financií pre tento rok. Len pre porovnanie – ide o cca podobnú sumu, ako bol celý HDP v roku 1993 po vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Ani to však nebráni vláde navrhovať nové sociálne balíčky či zvyšovať minimálnu mzdu. Namiesto zníženia limitu prečerpania na kreditke, čo by urobil v zlých časoch každý zodpovedný hospodár, si tak vláda berie ďalšiu. Vyššími výdavkami a úpravami ako vyššou minimálnou mzdou podkopáva nielen ekonomickú budúcnosť podnikateľov a zamestnancov, ale aj nezamestnaných a v neposlednom rade štátnej kasy. Určite si okrem textov v tomto čísle Market Finesse pozrite aj naše videá #navrsku alebo si vypočujte naše podcasty, kde sa moji kolegovia Robo a Martin venujú práve týmto témam. Aspoňže ten zákaz nedeľných nákupov sa nám podarilo zvrátiť, lebo to už by slovenská ekonomika nekrvácala len z nosa, ale aj uší. Vládu však musíme aj pochváliť – za podnikateľské „kilečko“, ktoré uvoľní podnikateľov z reťaze mnohých zbytočných byrokratických povinností, a tiež za to, že na Ministerstve hospodárstva už pracujú na verzii 2.0.

Množstvo udalostí sa odohráva nielen na Slovensku, ale aj na európskom pódiu. Európska komisia predstavila ambiciózny rozpočet EÚ pre roky 2021 až 2027. Veľmi radi by sme videli ambiciózny návrh na prorastový rozpočet. Namiesto určenia politík a výdavkov, ktoré podporujú spoločný trh a prinášajú európsku pridanú hodnotu sa Komisia držala osvedčeného postupu „Ako minúť viac ako 1000 mld. eur“ a opäť najväčšia časť zdrojov končí v podpore poľnohospodárstva a kohéznych politík. Aj preto sme spojili sily s ďalšími 10 thinktankmi z 9 členských krajín EÚ a Komisii poslali spoločné stanovisko k rozpočtu a otvorený list, ktorý si môžete prečítať na strane 16 a 17.

Tento mesiac sme publikovali v rámci INESS na tému zaujímavú publikáciu s názvom Zdravotníctvo a zlyhanie trhu od švajčiarskeho lekára Marca Fouradoulasa, ktorý sa okrem medicíny zaoberá aj fungovaním zdravotníckeho trhu. Vyvracia v nej zažitú predstavu zdravotníctva ako učebnicového príkladu sektora, v ktorom sa trhu nepodarilo dosiahnuť optimálne trhové prostredie. V publikácii sa dočítate aj to, ako kritici trhu v zdravotníctve tento „trh“ definujú a tiež v nej nájdete odpoveď na otázku, či nemôže byť chyba v modeloch, ktoré tento trh popisujú. Nech už trávite leto akokoľvek, prajem vám príjemné inšpiratívne čítanie,

Richard Ďurana

Celý Market Finesse 5/2020

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards