Market Finesse 6/2020

Tohtoročná letná sezóna rozhodne nie je uhorková. Na financiách sa maká na pláne obnovy, ktorého príprava je nevyhnutnou podmienkou pre získanie 7,5 miliardy eur z EÚ. Na práci došlo k „dohode“ o zvýšení minimálnej mzdy, keď odborári na protest opustili rokovaciu miestnosť.

Market Finesse 6/2020

 Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti (RRF), ktorý je súčasťou celého finančného rámca Next Generation EU (zapamätajte si skratku NGEU, zrejme sa s ňou do roku 2058 stretnete neúrekom – dovtedy ho budete vy a vaše deti, a možno aj vnúčence splácať) je zapeklitá záležitosť. V médiách ste iste zachytili oslavné ódy na tento veľký balík pomoci, ktorý má Covidom postihnuté európske ekonomiky znovu naštartovať a zároveň reformovať tak, aby sa krajiny vystrábili zo svojich chronických problémov.

„Reformy sa však nerobia míňaním peňazí, ale manažérskymi rozhodnutiami a politickou odvahou,“ písali sme v minulom čísle v tlačovej správe, ktorú sme pri ohlásení kontúr pomoci zverejnili a v ktorej sme artikulovali naše obavy nielen z toho, na čo budú s veľkou pravdepodobnosťou peniaze minuté, ale aj z podkopania budúceho ekonomického rastu kvôli novým daniam, z ktorých sa pomoc do roku 2058 má zaplatiť. V tomto čísle nájdete na strane 3 text s názvom Na účet Next Generation, v ktorom vyjadrujeme znepokojenie z toho, ako je po korone aj napriek horiacej ekonomike nálada hojnosti a ako sa z európskych byrokratov stali bohatí strýkovia pre národných politikov.

Minimálna mzda sa od budúceho roku zvýši na 623 eur. Odborári, ktorí požadovali 656 eur, z tripartitného stretnutia na protest urazene odišli. Minister práce a sociálnych vecí už spochybnil reprezentatívnosť odborárov ako zástupcov zamestnancov (200-tisíc členov verzus 2 milióny zamestnancov) a avizoval zmeny v tripartite, ktorá sa dekády na trh práce valila ako sociálno-demokratický valec z kopca, z ktorého vlajkami mávali vlády Smeru. Vráťme sa ale k vyššej minimálnej mzde.

Ak „kompromisné riešenie“ 623 eur predstavuje jej nárast o 7,4 % – čo je viac ako dvojnásobok oproti očakávanému rastu priemernej mzdy (3,1 %) – cesta, ktorú vydláždil Smer, sa teda až tak nezmenila. Stávame sa európskymi lídrami v podiele minimálnej mzdy na priemernej (54 %). To je vysoko nad hranicou, ktorú odporúčajú medzinárodné organizácie ako bezpečnú. A to nie je veru dobrá správa pre krajinu s veľkými regionálnymi rozdielmi a večnými problémami s dlhodobo nezamestnanými. O tom, že sa to celé deje v covidovom období, kedy je akákoľvek ekonomická predikcia neistá, snáď ani netreba hovoriť. Zodpovedný minister mal ohlásiť, že v súčasných ekonomicky neistých časoch si jednoducho nemôžeme dovoliť zvyšovať náklady práce pre malých a stredných zamestnávateľov.

Pred pár dňami sme oznámili výsledky Indexu Zdravie za peniaze pre rok 2020. Unikátny medzinárodný index sme vytvorili v minulom roku s cieľom podporiť debatu o kvalitatívnych výsledkoch – alebo ak chcete efektivite – zdravotníctva, so zameraním na zdravie pacientov. V tohtoročnej edícii indexu sme spracovali 23 ukazovateľov zo svetových databáz a porovnali 25 rôznych krajín – európskych členov OECD vrátane Slovenska. Oproti minulému roku sme zahrnuli aktuálny ukazovateľ týkajúci sa pandémie COVID19.

Výsledky Slovenska sú nelichotivé a hodnota indexu Zdravie za peniaze je u nás jedna z najhorších spomedzi zahrnutých krajín. O tom, prečo to tak je a čo by mali slovenskí politici spraviť pre zlepšenie kvality a efektívnosti slovenského zdravotníctva sa dočítate na strane 4. V tomto čísle sa venujeme ako vždy viacerým témam – okrem vyššie spomínaným predovšetkým školstvu a verejným financiám, ale nájdete v ňom aj optimistický text s názvom Globalizácia porazí koronavírus, z ktorého je aj citát vľavo hore. Prajem vám všetkým inšpiratívne čítanie!

Celý Market Finesse si môžete prečítať v PDF tu.

Richard Ďurana

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards