Slabý rozpočet sa odráža na starostlivosti

Hospodárske noviny uverejnili článok o Indexe zdravie za peniaze. 25. 08. 2020.

Slabý rozpočet sa odráža na starostlivosti

Nový zdravotnícky rebríček od INESS ukazuje, že Slovensko je na chvoste Európy. Minister Marek Krajčí vidí riešenie v reformách.

Bratislava – Hovorí sa, že zdravie si za peniaze človek nekúpi. Ako však ukazuje nový rebríček hodnotenia európskych zdravotníckych systémov Zdravie za peniaze, v jednotlivých európskych krajinách toto tvrdenie platí viac ako inde. „Budete mať troch spolubývajúcich, izbu bez telky a obsluhovať vás bude vyťažený personál, aj tak vám však operáciu spravia dobre.“ Takto ilustroval Martin Vlachynský, analytik INESS, príklad „správneho“ umiestnenia na vrchole indexu. Modelovým vzorom však nie je Slovensko, ale Poľsko. Naše zdravotníctvo sa umiestnilo na piatom mieste od konca – do systému teda jednak málo investujeme a zároveň minuté peniaze prinášajú veľmi slabé výsledky. Ide pritom o opakovaný neúspech. Vlani sme sa umiestnili o priečku vyššie. Analytici však hodnotili predovšetkým to, ako celkovo efektívne štáty dokážu využiť svoje zdroje. Bohaté krajiny s vysokým HDP ako Švajčiarsko alebo Írsko si teda síce môžu dovoliť vliať do zdravotníctva oveľa väčšiu sumu financií ako my, najvýkonnejšie systémy im to však neprináša. Švajčiarsko sa napríklad umiestnilo na úplnom konci. Faktory, ktoré okrem štátnych výdavkov analytici brali do výpočtov, boli očakávaná dĺžka života, úmrtnosť matiek, spotreba antibiotík, počet úmrtí na rakovinu, to, koľko máme zdravotníckych a sociálnych pracovníkov, či priemerná dĺžka pobytu v nemocnici. To je aj príčinou nášho nelichotivého umiestnenia. Ako uvádza štúdia, z celkovo dvadsiatich hodnotených parametrov sme obsadili posledné alebo predposledné miesto v deviatich z nich. Rezort zdravotníctva tvrdí, že systematicky pracuje na tom, aby sa stav zdravotníctva postupne zlepšoval. „Stav zmenia pripravované reformy a odpolitizovanie financovania,“ odkázala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Odporúčania INESS

- Vyhodnotiť dáta a navrhnúť opatrenia na zníženie novorodeneckej a dojčenskej úmrtnosti

- Predchádzať hospitalizáciám pacientov s chronickými ochoreniami lepším nastavením motivácií pre lekárov, ale aj pre pacientov zvýšiť motiváciu populácie o aktívnu prevenciu

- Posilniť úlohu výskumu na lekárskych fakultách

- Prísne sledovať hodnotu za peniaze vrátane liekovej politiky, investícií do budov a pod.

- Oslabiť mechanizmy, ktoré neviažu zdroje s kvalitou (napr. automatická valorizácia miezd)

- Umožniť nákupcom zdravotnej starostlivosti (poisťovniam) diferencovať platby na základe kvality poskytovaných služieb

25 európskych štátov bolo zaradených do indexu zdravia. Grécko vylúčili kvôli nedostatku dát

6,73 percenta zo slovenského HDP ide na zdravotníctvo, pričom v Rakúsku je to až 10 percent

5,4 miliardy eur sú očakávané celkové výdavky na zdravotníctvo v roku 2020 na Slovensku

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards