Za a proti: Vyššie zdanenie tabakových výrobkov

Radovan Ďurana sa pre Trend vyjadril k vyšším spotrebným daniam z tabakových výrobkov. 27. 08. 2020.

Za a proti: Vyššie zdanenie tabakových výrobkov

Radovan Ďurana, analytik, INESS

Medzi spotrebnými daňami rovnosť nehľadajte

Vyhrabať sa z deficitu ôsmich miliárd eur bude sakramentsky ťažké. Na rozdiel od roku 2011, keď sme mali veľký priestor na zvýšenie výberu DPH, dohody bez odvodov, veľa daňových výnimiek, teraz nízko visiace ovocie na zemi neleží. Pochopiteľne, prvé v rade sú dane z tabaku, hoci vieme, že tie by sa zvyšovali aj bez krízy.

Tabakové dane majú pre ministerstvo financií veľkú výhodu. Nikto proti ich zvyšovaniu nebude štrajkovať. Ich popularitu na ministerstve financií vidieť už len na tom, že sa pravidelne zvyšujú, zatiaľ čo sadzby dane z alkoholu, motorových palív či piva ostávajú roky nemenné, hoci priemerná mzda vytrvalo rastie. Medzi spotrebnými daňami rovnosť nehľadajte.

Verejnosť žije v blaženom pocite spravodlivosti, že fajčiari si zaplatia za svoj hriech. Pritom málokto vie, že tabakové dane v zdravotníctve nekončia. Možno desatina z nich. Slúžia aj na zvýšenie platov učiteľov, ale aj na nákup predražených diaľnic. Rastú sadzby veľa alebo málo? Údaje chýbajú, sadzba sa nastavuje podľa okolitých krajín. Aktuálny návrh je však iný. Daň na cigarety rastie v súlade s okolitými krajinami, ale sadzba na bezdymový tabak rastie raketovo, takmer o sto percent. Výrazne viac, ako je u susedov. Pri bezdymovom tabaku si fajčiar neplní pľúca dechtom, a teda si škodí menej. Ministerstvo si tak v dileme — podporiť nižšiu zdravotnú ujmu medzi fajčiarmi alebo získať viac zdrojov do rozpočtu — zvolilo jednoznačne peniaze. Dúfam, že túto anomáliu sa podarí ešte zvrátiť a aj slovenské ministerstvo sa bude nakoniec riadiť rozumnejšou daňovou politikou. Politikou, ktorá nie je orientovaná len na maximalizáciu výnosu, ale snaží sa aj o redukciu zdravotnej ujmy zarytých fajčiarov.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards