4 otázky a 4 odpovede k minimálnej mzde

4 otázky a 4 odpovede k minimálnej mzde
  1. Ako hodnotíte zvýšenie minimálnej mzdy na 623 eur?

Toto zvýšenie je potrebné zasadiť do kontextu, tento rok vzrástla minimálna mzda o 11,5 %, zatiaľ čo pri priemernej mzde budeme radi, ak sa neprepadne. A budúci rok sa odhaduje rast priemernej mzdy okolo 2 %, pričom v parlamente je návrh na zvýšenie minimálnej mzdy o 7,5 %. A to všetko sa deje v čase hospodárskeho prepadu, kedy štát dotuje desať-tisícky pracovných miest, aby podnikatelia neprepúšťali. Zvýšenie minimálnej mzdy na 623 eur bude znamenať problémy pre slabšie regióny a bude brániť vzniku pracovných miest, nebodaj k prepúšťaniu.

  1. Vyrieši problém s príplatkami ich pevné určovanie v zákone?

Príplatky tento rok porastú ešte pôvodne stanoveným tempom. Nasledujúce roky bude rast príplatkov znova v rukách vlády a parlamentu, čo vytvára priestor na ďalšie „kompromisy“ a politické hľadanie správnej ceny za prácu. Dnes sa môžu politici zaviazať, že príplatky nebudú meniť, ale o rok sa môže opakovať situácia, keď si nedokážu sedieť na rukách a budú mať znova nutkanie „podeliť sa, keď sa darí“ alebo „pomôcť v kríze“.  

  1. Rovnako pri stupňoch náročnosti práce budú jednotlivé stupne rásť o pevnú sumu. Vyrieši tento krok razantné zvyšovanie minimálnej mzdy?

Stupne by sa mali v prvom rade zrušiť. Je to slovenská anomália, ktorá nemá ani „sociálne“ opodstatnenie. Riaditelia podnikov a kvalifikovaní zamestnanci nepotrebujú zákony na určovanie miezd. Takéto zákony nepotrebujú ani nekvalifikovaní zamestnanci, ale tú aspoň prebieha nejaká diskusia a výskum. Pri vyšších stupňoch je to úplne mimo akúkoľvek diskusiu.

  1. Nemal by štát zároveň s minimálnou mzdou zvýšiť napríklad hranicu nároku na odpočítateľnú položku zdravotného poistenia alebo inak znížiť daňovo-odvodovú záťaž pre ľudí s najnižšími mzdami?

Tento rok pokračovalo už šiestym rokom zvyšovanie daňovo-odvodového zaťaženia ľudí s nízkymi mzdami. V tomto čase narástlo z 30 % na skoro 40 %. Určite je potrebné pristúpiť k oživeniu odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotných, ale ešte lepšie zo sociálnych odvodov.

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards