Market Finesse 1/2021

Vitajte v novom roku! Verím, že ste sviatky strávili vo svojich rodinných mikrobublinách a s pozitívnymi zážitkami ste si z Vianoc či Silvestra domov nepriniesli aj pozitívne testy na toho mikro beťára s veľkými osobnými makro následkami.

Market Finesse 1/2021

Na začiatok trochu rekapitulácie: pre INESS bol minulý rok v mnohom prelomový. Mali sme rekordný počet mediálnych výstupov (1 556), vydali sme 14 policy paperov, nahrali 36 dielov vlogu Na vŕšku a 37 audio podcastov INESS na DNES, a do Ekonomickej olympiády sa nám zapojilo rekordných 8 500 stredoškolákov. Popritom sme napísali množstvo článkov, absolvovali veľa stretnutí s politikmi a policy makermi, presadili do zákonnej podoby viacero opatrení, ktoré vám zjednodušia a zlepšia život a štátu uberú kompetencie, ktoré nikdy nemal mať.

Rok 2020 bol však pre mnohých zlý. A nielen ekonomicky. Tí šťastnejší ho prežili bez zásadnejšej ujmy a pre iných (talebovsky ich nazvime antifragilnejších) dokonca mohol predstavovať rok príležitostí. Tretí prípad sa mohol vzťahovať aj na vládu, tá ho ale uchopila zle a do veľkej miery premárnila mikro manažmentom, tesnejšími kazajkami pre firmy i občanov a vnútornými spormi. Snáď najvypuklejší je tento fenomén v najťažšie skúšanom sektore – zdravotníctve. Ako píšeme v texte na str. 13, nielenže neprišlo k tak potrebnej zmene myslenia, ale pandémia „[...] naplno odkryla hlboké komunikačné a organizačné problémy štátnych orgánov [...] Bohužiaľ, verejný sektor je v tejto situácii ako oceánsky tanker, ktorý potrebuje celý vek, aby zmenil trasu plavby. A tak kým sa tu občanom obmedzujú najzákladnejšie práva „lebo Covid“, hygienici majú problém s trasovaním, lebo telefón môže obsluhovať len niekto s príslušným diplomom, lebo „také sú pravidlá“. Za 9 mesiacov sme tu už mohli mať decentralizovaný, efektívny a robustný systém testovania, do ktorého by sa zapojili lekári, lekárne, zamestnávatelia či občianske združenia. Miesto toho tu behali chlapi v maskáčoch a ľudia pred Vianocami stáli dobrovoľne hodinové rady na testovanie.“

Áno, namiesto toľko žiaducej decentralizácie na všetkých úrovniach sme sa dočkali presného opaku. Súčasná vláda rovnako ako tá predchádzajúca sníva o nových štátnych podnikoch. Zmenili sa len sektory. Kým pred pár rokmi sa hovorilo o štátnom leteckom či vodnom dopravcovi, dnes má vláda na stole štátneho realitného developera, štátneho IT developera, štátnu advokátsku kanceláriu, štátneho distribútora liekov či vládnych novín. O tom, prečo by mal štát vlastniť čo najmenej a dopredať aj viacero existujúcich štátnych podnikov, sme písali v publikácii Privatizácia 3.0, ktorú som vám na tomto miesto predstavil vo vianočnom čísle Market Finesse. V tomto čísle na ňu nadväzujeme textom Štátne podniky nie sú „naše“, v ktorom vyvraciame ilúziu toho, že štátne je vlastne „naše“.

Pandémia však akceleruje mnohé negatívne trendy aj v Bruseli. Záchranné balíky, Fondy obnovy a pod. sú termíny, ktorými sa politici radi chvália a davy jasajú. Pritom je dôvod skôr na starosti, ak nie rovno plač, pretože to, ako je to všetko nastavené, je skôr pílenie si konára pod vlastným zadkom. Prečo, to sa dočítate v rozhovore o Fonde obnovy na strane 9 a rovno vás skúsim navnadiť na novú publikáciu na túto tému, ktorú tu nájdete na strane 14.

Komisii pandémia nezobrala na dychu ani v jej harmonizačnom úsilí. Navrhla novú smernicu o primeraných minimálnych mzdách naprieč úniou. Chce šľachetne zaistiť, aby zamestnanci v EÚ boli chránení minimálnou mzdou, čo má garantovať adekvátne pracovné a životné podmienky bez ohľadu na to, kde pracujú alebo žijú. Zároveň navrhuje, aby sa pri stanovovaní minimálnej zohľadňovali kritériá ako kúpna sila, rast miezd alebo úroveň či produktivita práce. INESS spolu s ďalšími európskymi think tankmi zaslal Európskej rade, Komisii aj Parlamentu nesúhlasné stanovisko, ktoré si môžete prečítať aj v tomto čísle Market Finesse a v ktorom vysvetľujeme negatíva takéhoto postupu.

Pandémia samozrejme nie je selektívna a zasahuje všetky oblasti ľudského života. Aj preto v tomto čísle nájdete pestrú paletu textov. A nezabúdajte: odborníci z INESS varujú: v roku 2021 si dávajte pozor na odborníkov! Prajem vám inšpiratívne čítanie,

Richard Ďurana

Market Finesse si v PDF môžete prečítať TU.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards