Nech doba kešu trvá!

Hotovostné transakcie majú na Slovensku neblahú povesť. Mečiarova igelitka od dôchodcu, Kaliňákova „doba cashu“ a státisíce drobných transakcií s remeselníkmi či krčmármi, z ktorých má Finančná správa a rozpočtoví plánovači nočné mory. Hotovosť je pod tlakom nielen na Slovensku, ale naprieč celým svetom. Na jednej strane boj proti teroristom, mafii, daňovým podvodníkom či šedej ekonomike. Na strane druhej moderný život s platobnými kartami, platbami mobilom, Revolutkami či kryptomenami.

Nech doba kešu trvá!

Hotovostné peniaze si jednoducho v posledných rokoch vyslúžili nálepku zastaranosti a  nákladnosti.  Moderná  ekonomika  je  vraj  ekonomikou  bezhotovostnou.  Hotovosť má však viaceré významné funkcie. Obrať o ne ekonomiku, teda nás všetkých, bude chybou.

Obmedzenia

Na Slovensku nemôžete ako fyzická osoba legálne v hotovosti zaplatiť viac ako 15 000 eur. Ak si teda na inzeráte vyhliadnete zánovnú jazdenku za 17 000 eur, nemôžete túto transakciu legálne uskutočniť bez využitia bankových služieb. Ak ste podnikateľ, limit klesá na 5 000 eur. A to sú na tom Slováci ešte dobre – niektoré členské krajiny (napríklad Portugalsko) neumožňujú hotovostné transakcie nad 1 000 eur. Bez bankového prevodu si tam legálne nekúpite ani lepší bicykel od suseda.

K obmedzeniam transakcií sa pridalo aj vyradenie veľkých bankoviek. V EÚ sa odporúčala „bin-ládinka“, teda 500-eurovka, a po svete padli už takmer všetky tisícky. Austrália dokonca chvíľu zvažovala ukončiť výrobu 100-ky. Od januára tohto roka sa prestala tlačiť tisícovka singapurských dolárov, a tak najvyššou globálnou bankovkou ostáva 1 000 švajčiarskych frankov (v roku 2019 uviedli Švajčiari nový dizajn, takže jej dôchodok asi zatiaľ nechystajú). Od januára sa prestala tlačiť aj brunejská „desaťtisícka“, dovtedy najhodnotnejšia (hoci raritná a ťažko použiteľná) bankovka sveta, ktorá bola zviazaná so singapurským dolárom 1:1. Dôvody sú zrejmé. Kým milión v 500-eurovkách váži 2,2 kilogramu a vojde sa do tašky od laptopu, v prípade stoviek ponesiete 10 kilogramov a budete potrebovať cestovnú kabelu. O chvíľu si povieme, prečo je táto informácia zaujímavá aj pre tých, ktorí nerobia DPH kolotoče a neobstarávajú nákup rakiet pre Hizballáh. Ale najskôr trocha k argumentom „obmedzovačov“ hotovosti.

Prečo obmedziť

Sú štyri dôvody, prečo prichádza k obmedzovaniu hotovosti. Ten prvý sme už načrtli – kriminalita. Obmedzenie hotovosti má zvýšiť transakčné náklady zločinu a znížiť tým jeho výhodnosť. Existujú štúdie, ktoré poukazujú na menšiu mieru kriminality v krajinách s vyšším využitím elektronických transakcií. Iné štúdie však upozorňujú, že tieto rozdiely sú najmä v drobnej kriminalite, ako sú vreckové krádeže či lúpeže. Ľudia, vrátane zločincov, sú veľmi vynachádzaví v nachádzaní substitútov papierových peňazí. Od darčekových kupónov Amazonu až po aviváže, vifonky a samozrejme cigarety – to je len zlomok zdokumentovaných „platidiel“ v pouličnom drogovom biznise či vo väzniciach. Nehovoriac o tom, že tieto výskumy sa diali pred dobou kryptovou. Dnes už aj mentálne menej zdatný zločinec vie použiť širokú škálu anonymných neregulovateľných platobných metód na financovanie svojho temného úmyslu.

Šedá ekonomika je dôvod druhý a pre politikov možno ešte zaujímavejší. Remeselníci, krčmárky, fuškári – kto z čitateľov dostal za opravu kúpeľne bloček? Obmedzenie hotovosti skutočne môže obmedziť šedú ekonomiku a pomastiť bruchá štátnych financmajstrov. Aj keď sa politici a časť ekonómov snažia vykresliť šedú ekonomiku ako zlo, ona nie je zlá – je šedá. V extrémnych prípadoch, ako je Severná Kórea,  Venezuela, brazílske väznice či utečenecké tábory, zachraňuje životy. V socialistickom Československu bola účasť na šedej ekonomike nevyhnutná, ak chcel mať človek materiálne dôstojný život – od nedeľných rezňov až po platne Beatles. Ale šedá ekonomika hrá aj dnes v sociálnej inklúzii svoju úlohu. Pomáha rôznym sociálnym skupinám udržať sa aspoň končekom prsta v ekonomike. Od Rómov skupujúcich železo v otlčených dodávkach či vypomáhajúcich na stavbách, až po ľudí zamorených exekúciami. Bez hotovosti by títo ľudia boli odkázaní na milosť a nemilosť sociálneho systému.

Proti hotovosti broja aj mnohí ekonómovia. Najmä tí, pre ktorých je ekonomika stroj s pákami a ozubenými kolieskami, ktorý treba hlavami pomazanými dôsledne vyladiť fiškálnymi a monetárnymi nástrojmi. No a hotovosť im to trocha kazí, pretože napríklad sťažuje zavedenie záporných úrokových sadzieb. Pole pre monetárne experimenty by bez hotovosti bolo oveľa otvorenejšie.

Posledným častým dôvodom sú transakčné náklady. Aj tu zaznievajú hlasy ekonómov, že hotovosť je nákladná a jej odstránením by sa efektívnosť ekonomiky zvýšila. Tento názor pracuje s myšlienkou, že podnikatelia a spotrebitelia sú poväčšine hlúpi a nevedia, čo činia, keď miesto platobnej karty ťahajú z vrecka peňaženku. Možno však hlúpi nie sú, len si v danom momente uvedomujú niektorú z výhod hotovosti, na ktoré sa zameriam v nasledujúcich riadkoch.

Prečo neobmedziť

Kto nič zlé nerobí, nemá sa čoho báť! Toto heslo sa na Slovensku stalo vcelku ironickým po tom, čo v base skončili dvaja šéfovia polície, šéf daňovákov aj šéf tajnej služby. Ministerstvo financií malo nedávno nápad vytvoriť register zostatkov na bankových účtoch, do ktorého by cez obednú prestávku mohli nahliadať operatívci spomínaných inštitúcií. Obava o finančné súkromie mala byť vlastná každému Slovákovi. Hotovosť súkromie posilňuje.

Hotovosť dáva väčšiu kontrolu nad vlastným životom. Predstavte si, že by vašej rodine jedného dňa zablokovali všetky účty a platobné karty. Z relatívne zabezpečeného človeka zo strednej vrstvy by sa behom chvíle stal človek s existenčnými problémami. Dnes si môžete požičať hotovosť od dobrého kamaráta, kým sa situácia nevyrieši. Preháňam? Máme na Slovensku ojedinelé prípady, keď administratívne pochybil exekútor a pomýlil si človeka. Nehovoriac o tom, že história ukazuje, ako rýchlo sa vie spoločenská situácia meniť. Zo dňa na deň sa môžete vy, alebo vaša spoločnosť či neziskovka stať „nepriateľom štátu“.

Po tretie, hotovosť eliminuje riziko sprostredkovateľa. Hotovosť je „z rúčky do rúčky“. Elektronické transakcie (s výnimkou decentralizovaného krypta) sú vždy triangulárne: kupujúci-sprostredkovateľ-predávajúci. Pridanie medzičlánku môže riziko niekedy znížiť, ale aj zvýšiť. Kto obchoduje s exotickejším zahraničím má isto skúsenosť, ako sa vie legitímna platba zaseknúť v podozrievavých finančných inštitúciách.

Kreditné riziko elektronických peňazí je istou formou rizika sprostredkovateľa. Dnešné banky nie sú trezor, v ktorom máte úspory. Keď ukladáte peniaze v banke, dávate banke de facto úver a dúfate, že vám ho na požiadanie splatí. Nie vždy sa to podarí, ako v nedávnych rokoch zistili ľudia v Grécku (kde obmedzenia hotovostných výberov trvali tri roky), na Cypre či v Bulharsku.

Spomenuli sme, že možnosť monetárnych experimentov niektorí považujú za výhodu, pre mňa je to ale jasná nevýhoda. Predstavu, že monetárna politika je nejak zázračne nezávislá a odtrhnutá od reálnej politiky naháňania voličských hlasov, zákulisných ťahov či budovania osobnej moci, považujem za detsky naivnú. O väčšine politikov by sme povedali, že by sme im nedali ani postrážiť bicykel, bohužiaľ sme im ale dali strážiť našu menu. Áno, aj hotovosť sú fiat peniaze a podliehajú znehodnoteniu. Ale dualita hotovosť-bankové depozitá poskytuje určitý manévrovací priestor. Napríklad pri záporných úrokoch. Neviem, koľkí čitatelia si to uvedomujú, ale záporné úroky sú realita aj na Slovensku. Zatiaľ pre podnikových a vysokobonitných klientov. Prevážať, skladovať a chrániť milióny v hotovosti je nákladné (a s malými bankovkami ešte nákladnejšie), preto to mnohí klienti akceptujú. Ale my, čo by sme svoj finančný majetok vedeli napchať do obálky, sa na záporné úroky len tak ľahko zlomiť nedáme.

Ak by sme hľadali ďalšie zaujímavé funkcie hotovosti, určite by sme ich našli. Napríklad také, že narábanie s hotovosťou pomáha rozvíjať matematické schopnosti u detí a u ľudí s mentálnym postihnutím. Nebudem to už ale preháňať. Tento text vás nemal presvedčiť o tom, že treba utekať do banky a všetko čo v nej máte premeniť na šuchotavé papieriky. Elektronické transakcie a finančné nástroje sú užitočné a prospešné vynálezy. Hotovosť je však ako baseballová palica pri nočnom stolíku v rizikovej štvrti – primitívna, ťažkopádna, nepríliš používaná, ale v kľúčovom momente (o ktorom dúfate, že nepríde) je k nezaplateniu.

.týždeň, 26.4.2021

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards