Drahý polystyrén a ECB

Polystyrén, drevo, oceľové výstuže a ďalšie materiály nielen zdraželi, ale ich nedostatok na skladoch napovedá, že zdražovanie bude pokračovať. Podobné je to s laptopmi, bicyklami, či kukuricou. Kontajnerová doprava od jesene zdražela štvornásobne. DJ Commodity Index za posledný rok narástol o 86% a je už len kúsoček od dekádneho maxima z roku 2011.

Drahý polystyrén a ECB

Ku každému tovaru si vieme vymyslieť nejaký príbeh. Stavebný materiál je drahý, lebo v lockdowne všetci renovujeme a staviame. Z nudy viac bicyklujeme. Zavreli sa viaceré oceliarne, čo priškrtilo ponuku. Zablokoval sa Suez. A tak ďalej.

Nie že by sa to nestalo. Ale v zápletke chýbajú centrálne banky. Bilancia štyroch najväčších centrálnych bánk (Fed, ECB, BoJ a čínska PBOC) narástla medzi rokmi 2007-2020 z piatich biliónov dolárov na 19 biliónov. Za posledný rok pribudlo ďalších 10 biliónov. Nepomýlil som sa, píšem o 10 000 miliardách nových peňazí za rok. Tento monetárny stimul tempom ďaleko prevyšuje všetko, čo sme videli v kríze po roku 2008.

Už vtedy sa viedlo veľa rečí o cenovej inflácii, tá však neprišla. No, neprišla v podobe rastu spotrebiteľských cien. Rast rôznych aktív, od akcií, cez nehnuteľnosti až po kryptomeny bol hmatateľný. Chradmý ekonomický rast však držal spotrebiteľské ceny na uzde.  

Pandémia reálne znížila odpracované hodiny, pozastavila výrobu a tým znížila ponuku vyprodukovaných vecí a vecičiek. Mohutné vládne programy, financované už takmer výhradne centrálnymi bankami (len v tomto roku ECB skúpi všetok nový dlh štátov a ešte odhryzne z toho existujúceho) umožnili zachovanie príjmu pre veľkú časť obyvateľstva. Nejeden korporát aj tento rok zvyšoval mzdy, či vyplácal bonusy. Pribudli nové dávky (u nás tehotenská, či 13. dôchodok) a v USA dokonca prišlo k použitiu vrtuľníkových peňazí v podobe (už viacerých) štedrých šekov.

Zároveň prišlo k spusteniu gigantických verejných výdavkových programov. Len v EÚ má ísť o 700 miliárd eur, ďalšie stovky miliárd prihodia členské štáty, USA radšej ani nespomínajme. Čo sa stane s cenami polystyrénu na Slovensku, ak sa ho vyrobilo menej, ale ľudia nestratili chuť a peniaze ho nakupovať a do toho ešte príde 500-miliónový slovenský štátny program zatepľovania? Otázka je, či náš spotrebný kôš aj tento monetárny experiment cenovo vydrží, alebo kečup v trasenej upchatej fľaši povolí a rozletí sa po stole. Pretože ak áno, to nadšené politické budovanie „nového“ postkovidového sveta dostane vážnu trhlinu. Žiadne Zimbabwe, no už 5-6% cenová inflácia môže vo svete jednopercentných hypoték a talianskych dlhopisov narobiť riadnu šarapatu.

Hospodárske noviny, 26.4.2021

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards