Pandemické poučenia – Free Market Roadshow 2021

Minulý rok sme po dlhých rokoch vynechali organizáciu tradičnej medzinárodnej konferencie Free Market Roadshow, ktorú na Slovensku organizuje INESS spolu s viedenským Austrian Economics Center. Tento rok sme ju opäť priniesli – tentoraz v online priestore - a venovali sme ju téme, ktorá je pre uplynulý rok ale aj mnoho nasledujúcich rokov snáď najvýstižnejšia: pandemickým poučeniam.

 Pandemické poučenia – Free Market Roadshow 2021

V piatok 28. mája 2021 online podujatie otvorila riaditeľka Austrian Economics Center Barbara Kolm, ktorá predstavila hlavné výzvy, ktorým európske krajiny čelia a tiež pomenovala obavy z možných postupov jednotlivých krajín ako aj Európskej únie v reakcii na pandémiu Covid19. Po nej predstavil INESS ako lokálneho organizátora riaditeľ INESS Richard Ďurana. Následne divákov privítal analytik INESS Martin Vlachynský, ktorý uviedol tému konferencie a predstavil hlavného rečníka podujatia, ktorým bol Iain Murray z Competitive Enterprise Institute (USA).

Nasledovala panelová diskusia, v ktorej sa predstavili traja rečníci, pričom témami ich príspevkov boli vládne intervencie a zlyhania počas pandémie, monetárna politika dôležitých svetových centrálnych bánk a význam alternatívnych mien, ako aj nové riešenia, ktoré umožnil počas pandémie realizovať internet a šikovní inovátori na najrôznejších platformách. Aj vďaka nim mohlo obrovské množstvo ľudí z pohodlia domova pracovať, vzdelávať sa, či objednávať si jedlo, služby a tovary, v dôsledku čoho z pandémie vyviazneme podstatne lepšie, než keby prišla povedzme pred 20 rokmi. Dvaja rečníci boli zo susedného Česka: Petr Bartoň z Natland Investment Group a Dominik Stroukal z pražskej vysokej školy CEVRO Institute, a tretím bol analytik INESS Róbert Chovanculiak.

Po jednotlivých príspevkoch nasledovala krátka moderovaná diskusia.

Záznam z konferencie si môžete pozrieť na tomto linku.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards