Minimálna mzda, maximálna tragédia

Nemôžeme zatvárať oči pred tým, že také zvyšovanie minimálnej mzdy, ako sa udialo na Slovensku za posledných osem rokov, je jednou z hlavných bŕzd ekonomickej aktivity.

Minimálna mzda, maximálna tragédia

Ak sa chceme začať baviť o budúcoročnom zvyšovaní minimálnej mzdy, musíme sa najskôr pozrieť do minulosti. Ako všetci vieme, rok 2020 bol rokom pandémie a to so sebou okrem iného prinieslo výrazný prepad ekonomiky a s ňou sa prepadla aj produktivita práce. Súkromný sektor logicky reagoval znížením rastu priemernej mzdy. Ale nie všetci podnikatelia mali túto možnosť. Časť podnikateľov musela naopak zvýšiť mzdy rekordným tempom o 11,5 %. O toľko totižto v roku 2020 vzrástla minimálna mzda na Slovensku. Išlo o druhý najväčší nárast minimálnej mzdy v celej EÚ. Následne ani v pandemickom roku sa politici nepoučili a na rok 2021 schválili ďalší, vysoký rast o 7,4 %.

Celý tento pandemický rast minimálnej mzdy je ešte potrebné dať do ešte širšieho kontextu posledných 8 rokov. Počas nich vzrástla produktivita práce o 21 %, priemerná mzda o 46 % a minimálna mzda o 84 %. Toto rýchle predbiehanie politického marketingu pred vývojom ekonomickej reality nás vystrelilo na špicu krajín EÚ v porovnaní výšky minimálnej mzdy vzhľadom na mzdovú úroveň krajiny. Na Slovensku dosiahol podiel minimálnej mzdy na priemernej mzde tento rok 52 %. Pričom pred dvoma rokmi kraľovalo tomuto porovnaniu Slovinsko s podielom 51%. Keby sme aj tento rok zmrazili minimálnu mzdu, tak sa dostaneme na budúci rok na 50%.

V tomto kontexte navrhujú odborári na budúci rok nárast minimálnej mzdy o 50 eur na 680 eur. To by znamenalo minimálne mzdové náklady 920 eur. Na zamestnanca, ktorý sa vo svojej práci obtrie o hotovosť sa automaticky vzťahuje druhý stupeň minimálne mzdy a to znamená minimálne mzdové náklady vo výške 1100 eur. A to robí dlhodobo nezamestnaného človeka so základným vzdelaním žijúceho v Medzilaborciach de facto nezamestnateľného. Za takýchto podmienok nedostane šancu postaviť sa na vlastné nohy a nájsť si regulárne zamestnanie. Je odkázaný na čiernu prácu a dávky. A takýchto ľudí odrezaných o možnosti zapojiť sa do produktívneho života máme v ekonomicky zaostalých regiónoch desiatky tisíc. Takto rýchlo rastúca minimálna mzda pre nich predstavuje doživotný zákaz pracovať.

Negatívne, nezamýšľané dopady minimálnej mzdy sa ešte intenzívnejšie prejavujú v časoch ekonomického prepadu, aké zažívame aj dnes. A už je to vidno na číslach. Napriek tomu, že celková miera nezamestnanosti rastie za celé Slovensko len veľmi pomalým tempom 0,3% za posledného pol roka, v niektorých okresoch sa nám rozhoreli lokálne ohniská nezamestnanosti. V 10 najhorších okresoch stratilo prácu viac ako 6 000 ľudí. Ide o okresy ako Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota, Bardejov, či Kežmarok. To je akoby minulý polrok v najchudobnejšej časti republiky zatvorila svoje závody automobilka PSA PEUGEOT CITROËN aj s hŕstkou jej dodávateľov. Keby sa to naozaj stalo, média by týždne nepísali o ničom inom. Keď sa toto isté deje v odľahlých, zaostávajúcich okresoch s malými a strednými podnikateľmi, nikto to nerieši.

Problém zaostávajúcich regiónov a dlhodobej nezamestnanosti nemá jednoduché riešenie. A minimálna mzda nie je jeho jediná príčina. Ale nemôžeme zatvárať oči pred tým, že také zvyšovanie minimálnej mzdy ako sa udialo na Slovensku za posledných 8 rokov, je jednou z hlavných bŕzd ekonomickej aktivity v týchto oblastiach. Preto je na čase, aby sa objavil na Slovensku zodpovedný politik, ktorý urobí nepopulárne rozhodnutie a stopne rast minimálnej mzdy. Minimálne na rok. Toto pravdepodobne nebude dostatočná podmienka riešenia problémov v zaostávajúcich regiónoch a dlhodobo nezamestnaných, ale určite ide o nutnú podmienku.

Tento text pôvodne vyšiel v Denníku N.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards