Zlé záplaty na rozpočtové diery

Každé ôsme euro, ktoré štát minie v budúcom roku, si musí požičať. Takto zlé hospodárenie zažilo Slovensko naposledy v roku 2010. V čase dvojcifernej inflácie, konkrétne extrémne vysokých cien energií, to nie je až také prekvapujúce.

Zlé záplaty na rozpočtové diery

Presne 3,5 miliardy eur z 35 miliardového štátneho rozpočtu má ísť na energetické kompenzačné opatrenia. Lenže to nie je ani polovica deficitu. Druhá polovica sa nachádza v bežných výdavkoch štátu, predovšetkým v zvyšovaní miezd a sociálnych dávok. Tieto výdavky rastú – ale rastú aj daňové príjmy. Problém ale nastáva vtedy, keď sa štát rozhodne zvyšovať mzdy a dávky rýchlejšie, ako mu to dovoľuje ekonomický rast. Áno, hovorím najmä o rodinnom balíčku, ktorý spolu s rodičovským dôchodkom zvýši verejné výdavky o miliardu eur.

Do rozpočtu a legislatívy sa dostali hrubou silou. To znamená, že za prvé nie sú výsledkom verejnej, či odbornej diskusie, za druhé ich proponenti sa priveľmi netrápili myšlienkou, ako ich zafinancovať. A ak sa aj trápili, tak financovanie neriešili diskusiou, ale vyriešili ho silovo, nezodpovedne, pozmeňovacím návrhom predloženým na poslednú chvíľu v parlamente. Zmenšenie druhého piliera v nasledujúcich rokoch, ktoré bude financovať časť rodičovského dôchodku, si mnohí sporitelia iste ani nevšimli.

Lajdácky návrh

Rovnako sa bez diskusie v parlamente ocitol ďalší poslanecký pozmeňovák na radikálne zvýšenie osobitného odvodu subjektov pôsobiacich v regulovaných odvetviach. Nielenže sadzba odvodu má vzrásť takmer trojnásobne(!), rozšíriť sa majú aj odvetvia, v ktorých ho budú postihnuté subjekty platiť. K telekomunikáciám, či energetickým podnikom sa majú obchodníci s cennými papiermi, sprostredkovatelia poistenia, televízie, či rádiá.

Zdôvodnenie tejto novely zákona, predloženej poslancom Vetrákom (OĽaNO) sa dostane do učebnice ekonomického populizmu. Nájdete tam všetky floskuly, stereotypy, cielené zavádzanie, a dokonca aj lajdáctvo.

Stačí sa pozrieť na odôvodnenie, ktoré nie je odôvodnením. Štátu vraj „vznikajú značné hospodárske škody v dôsledku nepredvídateľných okolností spôsobených pandémiou koronavírusu a vojnovým konfliktom na Ukrajine“. Aké „škody“ vznikajú štátu, keď v tomto roku by podľa odhadov Rozpočtovej rady mal byť finálny deficit verejnej správy nižší a výber daní a odvodov vyšší, než bol plánovaný v „predvojnovom“ rozpočte?

Predkladateľ tvrdí, že „cieľom návrhu zákona je zabezpečiť dodatočné finančné zdroje na financovanie základných verejných funkcií štátu, ako je napríklad vzdelávanie, či hmotné zabezpečenie zamestnancov verejného sektora“. V tomto roku získajú verejné financie vďaka rastúcim daňovo-odvodovým príjmom 1,7 mld. eur naviac oproti rozpočtu. Daňovo odvodové príjmy v budúcom roku budú o 10 % vyššie, ako sa predpokladá v tomto roku. Kde sú tie chýbajúce prostriedky na zabezpečenie základných funkcií štátu?

To sa dozvieme až vtedy, keď sa pozrieme na lajdácku stránku tejto novely. Rozšírenie okruhu subjektov sa zdôvodňuje okrem vyššie uvedených floskúl aj: „z dôvodu zabezpečenia opatrení vyplývajúcich z daňovej revolúcie“.

Áno, čítate dobre. Žiadna daňová revolúcia Igora Matoviča síce neprebieha, ale tento návrh bol zjavne pripravený niekoľko mesiacov predtým, ako bol predložený. A niekomu sa ho už nechcelo upravovať. Lajdáctvo pokračuje tým, že návrh neobsahuje ani vyčíslenie dopadov, hoci by tam podľa všetkých pravidiel malo byť. Nájdeme tam len ironickú poznámku „Návrh zákona sa dotknepodnikateľských subjektov, ktoré majú povolenia na výkon činnosti v regulovaných oblastiach.“

V tomto roku by mal štát na osobitnom odvode vybrať 96 miliónov eur. Podľa návrhu si štát robí zálusk na ďalších, odhadom 200 miliónov. Toto dedičstvo bývalého ministra financií Petra Kažimíra, ktoré nenašiel nikto odvahu zrušiť, kriví podnikateľské prostredie už 10 rokov. Vysiela do zahraničia jasnú informáciu potenciálnym investorom – na Slovensko nechoďte, majú tam radi selektívne zdaňovanie, hlavne ak tvoríte zaujímavý zisk, ktorý si môžu všimnúť politici.

Pre porovnanie, na dani z príjmov právnických osôb zaplatia podnikatelia tento rok 3,4 miliardy eur. Zvýšený osobitný odvod tak predstavuje skoro 10 percent tejto sumy. To už je výrazný zásah do systému zdaňovania a veľká finančná záťaž, ktorá sa nakoniec môže prejaviť v raste spotrebiteľských cien.

Nie zvýšiť, ale zrušiť

Osobitný odvod nie je normálna daň. Je to selektívny politický nástroj, ktorý má za prvé popáliť úspešné firmy a za druhé zabezpečiť zdroje na politické rozdávanie. Hľadať logické dôvody, prečo by tento odvod mali platiť sprostredkovatelia v poisťovníctve, alebo obchodníci na trhu s cennými papiermi, či lízingovky, sa skutočne nedá. V ich prípade dokonca neplatí ani vymyslený argument s dominantným postavením na trhu. Panuje tam slušná konkurencia. Skutočný dôvod je iný. Politici by si radi zobrali viac z hodnôt, ktoré tieto spoločnosti tvoria. Títo podnikatelia majú jednoducho smolu, že im niekto vydáva licenciu a zároveň reguluje ich podnikanie.

Selektívne dane nepatria do moderného daňového systému. Sú zdrojom neistoty, pričom ekonomický výskum mnohokrát dokázal, že najdôležitejšou vlastnosťou daňového systému je predvídateľnosť. Osobitný odvod je svojou konštrukciou napísaný tak, že sa môže kedykoľvek rozšíriť. Nad každou firmou, ktorá dostáva špeciálne povolenie, tak visí Damoklov meč, či osobitný odvod nepadne aj na ňu. Kedykoľvek môže nejaký poslanec znížiť hranicu platenia odvodu zo zisku 3 miliónov eur na 1 milión a tým aj rozšíriť počet zdaňovaných subjektov.

Slovenskú ekonomiku čaká stagnácia, dokonca hrozí recesia. Podnikateľský sektor, ktorý je hlavným zdrojom daňových príjmov štátu, sa potrebuje vyrovnať s vysokými cenami energií, vysokou infláciou a inými prekážkami. Zväčšovať polená, ktoré im štát hádže pod nohy, by bolo pílením si povestného konára pod zadkom. Táto novela zákona by mala byť z gruntu prepísaná. Osobitný odvod by mala zrušiť a na veky vekov vymazať zo slovenskej legislatívy.

aktuality.sk, 20.10. 2022

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards