Zastropované nákupy

Hoci inflácia vo svete vykazuje mierne spomalenie, neprestáva politicky páliť. Možno dokonca viac, ako pred rokom. Aktuálne totiž vyčíňa hlavne v potravinách. Konkrétne ceny slovenských potravín nepretržite rastú už tretí rok, pričom vo februári boli podobne ako v predošlom mesiaci medziročne vyššie o 29 %. Mlieko, syry a vajcia medziročne narástli o závratných 37 %. Toto voličov bolí.

Zastropované nákupy

Maloobchod spravil pre niekoho možno trocha prekvapivý krok a dohodol sa na zastropovaní 400 potravinových položiek. Aby sa čitateľ nemýlil, jedná sa skutočne o položky (konkrétne výrobyk), nie druhy potravín. No pozorný pozorovateľ verejného aj neverejného diskurzu vycítil, že obchodníci spravili proaktívny krok s nožom na krku. Lepšie je odrezať si prst, ako prísť o celú ruku.

Pri následnej vlne novinárskych otázok na túto tému som pocítil značné sklamanie. Ani roky  vysvetľovania a ukazovania príkladov nevyhnali z hláv väčšiny ľudí sentiment, že na regulácii cien spotrebných statkov by snáď mohlo byť aj niečo dobré. Nie, nemohlo. Ale ako Sisyfos to budem skúšať vysvetliť zas a znova.

Rast cien vyplýva monetárnej politiky („tlačenie peňazí“), fiškálnej politiky (ich rozdávanie) a z reálnej ekonomiky, teda schopnosti produkovať statky, v tomto prípade potraviny. Obchodník s tým nič nespraví. Môže si znížiť marže, čo povedie k nižším investíciám a menšej schopnosti platiť zvýšené náklady na mzdy, tovar, či energie. Alebo prenesie tlak na dodávateľov, teda potravinárov a poľnohospodárov. Alebo v najhoršom prípade začne vyraďovať výrobky z pultov, či zavádzať prídelové systémy na konkrétne položky. Každá z týchto možností začne vyvolávať negatívne ekonomické zmeny a meniť štruktúru trhu.

No na konci dňa sa pred vyššími cenami nedá ujsť, ak nechceme prejsť kompletne k vojnovej prídelovej ekonomike. Nemusíte veriť mne, verte vlastným očiam. Stačí ich upriamiť na Maďarsko. Regulácia cien palív viedla k prídelovému systému, krachom menších púmp a pred kompletným kolapsom zásobovania zachránilo krajinu len zrušenie stropov.

Pri potravinách zaviedlo Maďarsko cenové regulácie na 8 druhov produktov už v januári 2022. Teraz, na začiatku roka 2023 dosahuje medziročný rast cien potravín v krajine okolo 50 %, čo zaraďuje Maďarsko medzi najhoršie krajiny na svete. Cenový tlak sa totiž preniesol na nezastropované položky. Na tie zastropované sa pravidelne objavujú nákupné obmedzenia. Maďari tak majú vysoké ceny, obmedzené nákupy, aj krvácajúcich obchodníkov. Tak si postrážme, aby sme tak nedopadli aj my.

HN, 27.3.2023

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards