Ekonóm: Odkryli sa zlé praktiky z finančnej krízy v roku 2008

Denník Pravda uverejnil dňa 16.3.2023 rozhovor s analytikom Jurajom Karpišom na tému skrachovania banky SVB.  

 

Ekonóm: Odkryli sa zlé praktiky z finančnej krízy v roku 2008

Juraj Karpiš, INESS: 

"V prípade tejto banky, napriek tomu, že sídli v Silicon Valley, nezabili ju úvery technologickým startupom alebo rizikové investície. Ale banku zabila najmenej riziková vec na svete. Teda to, čo sa považuje za bezrizikové aktívum. Je to americký štátny dlhopis alebo hypotekárne cenné papiere garantované americkým štátom. To sú také bezpečné investície, že dokonca voči nim ani regulátor nevyžaduje držanie žiadneho vlastného kapitálu. A to je jeden z dôvodov, prečo mali amerických štátnych dlhopisov tak veľa nakúpených. Mali veľa peňazí a nevedeli, čo s tým, tak to uložili do amerických štátnych dlhopisov respektíve do hypotekárnych cenných papierov a mysleli si, že na tom zarobia, aspoň relatívne nízky výnos. Potom však prišlo dianie v minulom roku, keď spľasla dlhopisová bublina, to znamená, že na dlhopisových trhoch, tým že prišla cenová inflácia, opäť vznikla citlivosť na výšku úrokov. Úroky začali rásť prudko."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards