Hodnotu za peniaze teraz potrebujeme
Keď pred 7 rokmi vznikol Útvar hodnoty za peniaze, v odbornej verejnosti vypuklo nadšenie. Nezdieľal som ho až tak srdečne. Voči technokratickému prístupu k životu som opatrný. Jednotlivci sú ním väčšinou redukovaní na tvorcov HDP v lepšom prípade, platcov daní v tom horšom.
No prišiel čas, aby som sa ÚHP zastal. Žijeme dobu čoraz bezbrehejšieho plytvania zdrojmi v podaní štátu. Priestorom sa valí jedno „opatrenie“ za druhým. Zaklínajú sa deťmi, rodinami, zdravím či lepšou dopravou, ich najviac viditeľnou vlastnosťou sú ale minuté miliardy.
Verejná mienka dnes nemilosrdne formuje politiku. Aj pravicoví poslanci sa boja stlačiť „nie“ na hlasovacích zariadeniach, aby neboli okamžite označení za tých, čo sú proti pomoci rodinám, či proti diaľniciam. ÚHP bol neraz jediný oficiálny hlas, ktorý sa nebál zakričať, že kráľ je nahý. Áno, sme tu ešte my analytici z tretieho sektora, ale naše kapacity nebudú také, aby sme prerátali celý projekt diaľnice, či nemocnice.
Asi sa divíte, prečo toto píšem. Veď UHP sa nechystá nikto zrušiť. Na znefunkčnenie však netreba zrušenie. Stačí zobrať kompetencie, okrem ceremoniálnych funkcií. Aktuálne sa to deje s projektami diaľnic. ÚHP ich vraj spomaľuje, preto by sa jeho posudzovanie malo v čase odsunúť, čím sa de facto takmer znefunkční. Prezidentka zákon síce vrátila, no zhruba 130 hlasov „za“ je na prelomenie veta viac ako dosť.
Áno, UHP projekty diaľnic spomaľuje. Hoci len mierne. Spomaľuje ich preto, pretože sú neraz navrhnuté ekonomicky zle. Sú to politické projekty, ktorých hlavnou úlohou je zaliečanie sa voličovi a až potom snaha o nákladovo efektívne riešenie dopravnej situácie.
Kysučanom alebo Prievidžanom musia teraz navierať žily. Rozumiem, aj ja som tam nie raz stál v zápche. Nie je to však o jednej alebo dvoch diaľniciach. Babráctvo politikov pri tvorbe projektov nás nemôže podnecovať k tomu, aby sme tým babrákom dali radšej viac peňazí. Sú to totiž naše peniaze.
Len v prípade diaľnic a rýchlostných ciest sa teraz bavíme o sume cca 10 miliárd. Ak prísne posúdenie projektov dokáže ušetriť štvrtinu, bavíme sa o ušetrených 2 000 eurách na jednu štvorčlennú rodinu. A to sú len cesty. Ďalšie desiatky miliárd sú roztrúsené po celom rozpočte.
Opäť musím pripomenúť, že Slovensko má deficit 7 miliárd a jedny z najchorejších verejných financií v Európe. My už nemáme veľa priestoru na viac benevolencie vo výdavkoch. Kultúra fiškálneho nihilizmu posledných rokov sa po voľbách na jeseň určite nezlepší, práve naopak. Bude treba dať dokopy všetkých jastrabov, aby kričali na ratu. ÚHP by medzi nimi rozhodne nemal chýbať.