Samosprávy varujú pred rušením nemocničných oddelení

Denník Pravda uverejnil dňa 4.4.2023 hodnotenie analytika Martina Vlachynského problémov fungovania slovenského zdravotníctva. 

Samosprávy varujú pred rušením nemocničných oddelení

Martin Vlachynský, INESS: 

"Slovenské zdravotníctvo je v zajatí centrálneho plánovania. Na úrovni ministerstva sa kreslia nielen nemocnice, ale aj rozsah starostlivosti v týchto nemocniciach. OSN sa do toho snaží vložiť aspoň náznak flexibility v podobe "doplnkových" programov, čo je dobre, ale nie je to ideálne riešenie. Na konci dňa totiž každý technokratický plán skĺzne do politiky, keď regióny začnú lobovať za zmenu pôvodného konceptu. Lepším riešením by bol postupný presun kompetencií ( a s nimi samozrejme aj zodpovednosti a financií) v zdravotníctve do regiónov, vrátane nemocničnej starostlivosti. Viď napríklad Česká republika, kde si mesto pripravuje nemocnicu väčšiu, ako sú Bory."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards