Ako vyriešiť stratu VšZP? Najväčšiu zdravotnú poisťovňu treba rozdeliť a časť predať, hovorí analytik

Portál Mediweb.sk uverejnil vyjadrenie analytika Martina Vlachynského k zvyšujúcej sa zadlženosti štátnej poisťovne. 

Ako vyriešiť stratu VšZP? Najväčšiu zdravotnú poisťovňu treba rozdeliť a časť predať, hovorí analytik

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Bolo by jednoduché zvaliť vinu za túto situáciu na neefektivitu štátneho podniku. To by však bolo príliš zjednodušujúce. Sektor sa dostal do situácie, keď náklady rastú rýchlosťou, za ktorou príjmy nestíhajú. To sa prejavuje aj v horších výsledkoch súkromných poisťovní. Problémom štátnej poisťovne je, že okrem tlaku poistencov (hrozba prepoistenia) je aj pod tlakom politikov. Má preto dlhodobo menšiu ochotu ísť do potenciálnych konfliktov s poskytovateľmi ohľadom zmlúv. a naopak, poskytovatelia najviac svojej snahy zameriavajú práve na štátnu poisťovňu. Dá sa povedať, že samotná veľkosť s silné postavenie VšZP je jej slabinou. Momentálne sa blížime k situácii s 90. rokov, keď zdravotné poisťovne posúvali platby poskytovateľom. Jediným korektným krátkodobým riešením v tomto momente je zvýšiť platbu za poistenca štátu. Už viac krát aplikované selektívne zvýšenie kapitálu z peňazí všetkých daňovníkov by bolo pre sektor zdravotného poistenia defacto postupnou likvidáciou. Dlhodobým zlepšením by bolo najväčšiu poisťovňu rozdeliť na dve aspoň jednu časť predať. Viedlo by to ku konkurenčnejšiemu prostrediu a štát by mohol utŕžené financie investovať v zdravotníctve. Platí však, že pokiaľ sú náklady v sektore vyššie ako príjmy, ani konkurencia ani súkromný kapitál s tým nedokážu zázraky. Preto je pre finančnú stabilitu systému dôležité spraviť kroky k stabilnejšiemu financovaniu - zadefinovať nárok, stabilizovať platbu za poistencov štátu (to sa do nejakej miery už stalo) a realisticky rozpočtovať. "

Celý článok zo dňa 2.5.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards