Mali by sme vyššie mzdy, ak by bolo menej sviatkov. V EÚ ich máme najviac

Portál Aktuality.sk uverejnil vyjadrenie analytika Martina Vlachynského k ekonomickým dopadom vysokého počtu štátnych sviatkov na Slovensku. 

Mali by sme vyššie mzdy, ak by bolo menej sviatkov. V EÚ ich máme najviac

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Každý človek prirodzene volí nejaký mix práce a voľna, nikto nerobí 24 hodín 7 dní v týždni. Štát si pred dekádami vytvoril monopol na určovanie optimálneho pomeru práce a voľna pre všetkých zamestnancov. Vedie to k suboptimálnym výsledkom, pretože akýkoľvek model práce mimo štátom stanoveného "optimálneho" pracovného času a voľna sa predražuje. To, že ľudia chcú pracovať aj iným "tempom" (niekto viac, niekto menej) je vidieť aj na počte živnostníkov, ktorí týmito pravidlami zviazaní nie sú. Vysoký počet štátnych sviatkov zároveň skresľuje cenu práce na Slovensku. Napríklad v Poľsku je 11 sviatkov verzus 15 slovenských. Poľský zamestnanec za rovnakú mzdu tak odpracuje o 4 dni ročne viac."

Celý článok zo dňa 8.5.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards