Čo je úlohou zdravotných poisťovní?

Denník SME uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k fungovaniu zdravotných posiťovní. 

Čo je úlohou zdravotných poisťovní?

Martin Vlachynský, INESS:

"Nekonečná diskusia o zdravotných poisťovniach na Slovensku dostala v posledných dňoch novú príchuť. Analytici Útvaru hodnoty za peniaze prišli pred časom s tvrdením, že poisťovne neplatia dosť. To sa v médiách premenilo na nadpisy ako Neporiadok v platbách poisťovní? Ryžujú na tom tie súkromné.Odhliadnime teraz od použitia slova „ryžujú“ v situácii, keď sa celý systém postupne posúva nazad k 90. rokom, keď mali zdravotné poisťovne problém platiť poskytovateľom. Aj od toho, že diera v celom systéme násobne presahuje sumu úhrad, ktorými sa v diskusii operuje. Zamerajme sa na „neporiadok“.

Stále podľa Zajaca

Musíme ako vždy začať pri Zet, teda pri exministrovi Zajacovi. Jeho dvadsaťročnú reformu môžete milovať, môžete ju nenávidieť. Faktom však je, že aj v roku 2023 platí. Presnejšie, platí jej šesť zákonov, ktoré sú piliermi zdravotníckej legislatívy, aj keď ich odvtedy stokrát novelizovali. Prežili Fica, prežili Matoviča. Najmä preto, lebo rečí síce bolo veľa, ale nikto nedokázal vymyslieť, pripraviť a implementovať akýkoľvek iný systém.V našom systéme je postavenie poisťovne jednoznačné. Poisťovňa nakupuje zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov. Jej úlohou je robiť to čo najefektívnejšie. Bodka. Ak súkromné poisťovne nakupujú zdravotnú starostlivosť od nemocníc lacnejšie ako VšZP, je to ich úspech. Robia presne to, čo podľa stále platného systému robiť majú."

Celý komentár uverejnený dňa 17.5.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards