4-dňový pracovný týždeň sa pomaly stáva realitou: Na Slovensku nebude pre každého, upozorňuje expert

Portál Startitup.sk uverejnil vyjadrenie analytika Róberta Chovanculiaka k návrhu na zavedenie 4 dňového pracovného týždňa. 

4-dňový pracovný týždeň sa pomaly stáva realitou: Na Slovensku nebude pre každého, upozorňuje expert

Róbert Chovanculiak, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Zavedenie štvordňového pracovného týždňa by sa mohlo prejaviť na produktivite a efektivite práce firiem. Sú firmy, kde by to automaticky viedlo k poklesu produktivity o 20%. Napríklad vodiči v doprave, operátori v priemysle, ochrankári alebo pokladnici v maloobchode a tak ďalej. Potom sú určite firmy, kde by deň voľna navyše nemusel automaticky znamenať pokles produktivity. Ide spravidla o práce v kreatívnom biznise, informačných technológiách, finančníctve alebo v reklamnom sektore. Pre firmu je hlavným negatívom, že klesá počet odpracovaných hodín. A počet odpracovaných hodín spravidla úzko súvisí s produktivitou práce. To pre firmu znamená nižšie zisky. A pre zamestnancov automaticky nižšie mzdy. Na tom nemusí byť nič zlé. Aj dnes niektorí ľudia obetujú časť zárobku za to, aby mali viac voľného času. Toto si však musia zodpovedať jednotliví zamestnanci sami. Už dnes existuje viacero možností ako pracovať kratšie napr. na skrátený úväzok, pracovať ako živnostník alebo celé nové odvetvie zdieľanej ekonomiky, kde si ľudia sami určujú pracovný čas. Je určite dobré, keď budú so štvordňovým pracovným týždňom experimentovať jednotlivé firmy, ktoré dobré poznajú svoje lokálne podmienky a hlavne dostanú pomerne rýchlo spätnú väzbu, či to funguje alebo nie. Oveľa horšie je, keď s týmto nápadom experimentujú politici. Oni totižto nepracujú s vlastnými peniazmi a často ignorujú spätné väzby. Ľahko sa tak potom môže stať, že politici zavedú nejaké plošné opatrenia a na konci dňa na tom budem kvôli tomu všetci horšie. Slovensko je jedno z najpriemyselnejších krajín EÚ. Z toho vyplýva, že by plošné zavedenie štvordňového pracovného týždňa prinieslo potenciálne aj najväčšie negatívne dopady. To znamená, nižšiu produktivitu práce, nižšie mzdy a chudobnejšiu spoločnosť. Taktiež je potrebné upozorniť, že množstvo zamestnancov na Slovensku už má defacto štvordňový pracovný týždeň. Zamestnanec má do roka 20 až 25 dní dovolenky, máme 15 sviatkov, zamestnanec môže ísť 7 krát k lekárovi a rovnaký počet dní ako doprovod rodinného príslušníka a taktiež tu treba započítať možnosť ísť na OČR a PN. Ak si toto všetko podčiarkneme a spočítame, prídeme na to, že zamestnanec môže za jeden rok kľudne v priemere odpracovať 4 dni do týždňa."

Celý článok zo dňa 29.5.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards